xcounter
#

Tomahawk для Нідерландів виходить вдвічі дорожчий ніж для інших країн - чому така несправедливість з боку США

2602
Пуск Tomahawk з HNLMS De Ruyter (фото: Koninklijke Marine)
Пуск Tomahawk з HNLMS De Ruyter (фото: Koninklijke Marine)

Нідерланди хочуть закупити 175 Tomahawk й 10 систем управління озброєнням, що значно більше за потребу адаптувати під них чотири фрегати, тобто схоже, що цими крилатими ракетами озброюють не лише їх

Нідерланди стали третьою країною у світі, якій США дозволили закупити крилаті ракети Tomahawk. До цього у цьому дуже малому переліку була лише Велика Британія, Японія та Австралія. Наріз мова не йде про підписання твердого контракту, а лише про виданий днями дозвіл Агенції військового співробітництва міноборони США (DSCA), але це дуже важлива віха для Амстердама, який ініціював закупівлю Tomahawk ще у 2023 році.

У ньому закріплено, що Нідерланди можуть закупити 175 ракет Tomahawk (163 у версії Block V та 12 у старішій Block IV), 10 систем управління озброєнням, а також інше супутнє обладнання та послуги. Загалом на суму до 2,19 млрд доларів, водночас фінальна вартість може бути меншою. Таким чином один умовних Tomahawk у цьому постачанні коштує до 12,5 млн доларів за одну крилату ракету.

Читайте також: Чехія знову хоче продати Греції модернізацію RM-70, але остання схиляється до закупівлі HIMARS
USS Dewey (DDG 105) Tomahawk
Пуск Tomahawk з USS Dewey класу Arleigh Burke (фото: US DoD)

Разом із тим можливо підняти аналогічні дозволи на ці самі ракети для інших країн. Зокрема, у листопаді 2023 року Японія отримала "зелене світло" на закупівлю 400 ракет Tomahawk (по 200 у версіях Block IV та Block V) та 14 систем управління вогнем на суму до 2,35 млрд доларів. Тобто лише по 5,87 млн доларів за одну крилату ракету. Але фінальна вартість Tomahawk була меншою - 1,7 млрд доларів за той самий об'єм, тобто по 4,25 млн доларів за один Tomahawk.

Для Австралії дозвіл від березня 2023 року охоплював 220 ракет Tomahawk (200 у версії Block V, 20 - Block IV) та три системи управління вогнем, загалом на суму до 895 млн доларів, а за дозволом від січня 2024 року - ще на 250 млн доларів на послуги підтримки. Тобто, якщо рахувати разом, по 5,2 млн доларів за одну умовну крилату ракету у комплексному постачанні. Про укладання твердого контракту не повідомлялось, але Австралія вперше запустила Tomahawk та стала третьою країною, яка це зробила у грудні 2024 року.

Tomahawk HMAS Brisbane
Пуск Tomahawk з HMAS Brisbane (фото: ВМС Австралії)

Велика Британія востаннє закуповувала ці ракети 11 років тому й навряд ці ціни можуть бути актуальними. Але, виключно довідково, у липні 2014 року на 65 Tomahawk для підводних човнів США хотіли до 140 млн доларів, по 2,15 млн доларів за ракету.

Таким чином, якщо брати лише актуальні ціни, Нідерланди отримали попередній цінник на Tomahawk, що у два рази більший за той, які отримали Австралія та Японія. А одним з небагатьох пояснень такої різниці є те, що для Вашингтона Канберра та Токіо є ключовими партнерами США на Тихому океані. Й тому посилення їх обороноздатності може бути зараз більшим пріоритетом для Пентагону.

У будь-якому випадку краще дочекатися появи фінальної ціни у твердому контракті Нідерландів на Tomahawk, якщо він звісно буде. А вже його умови порівняти з угодою для Японії. При цьому навіть за такої ціни, скоріш за все, Амстердам все ж таки законтрактує американські крилаті ракети. Бо у березні 2025 року голаднці вже відстрілялись Tomahawk з борту фрегата HNLMS De Ruyter, класу De Zeven Provinciën, що оснащені 40 пусковими шахтами Mk 41.

На тлі цього варто звернути увагу на те, що Нідерланди отримали дозвіл на закупівлю 10 систем управління вогнем Tomahawk. Водночас фрегатів класу De Zeven Provinciën у Нідерландів лише чотири. Таким чином голландські ВМС можливо також хочуть встановити Tomahawk й на нові чотири субмарини Orca - дизель-електричні версії французьких Barracuda, які були замовлені осінню 2024 року. Та / або озброїтись наземними пусковими.

HNLMS De Ruyter De Zeven Provinciën
HNLMS De Ruyter, класу De Zeven Provinciën (фото: Koninklijke Marine)

Варто нагадати, що у листопаді 2024 року Нідерланди приєднались до європейської програми далекобійного озброєння ELSA. Але у цей проєкт у Європі вірять все менше й менше, зокрема у Німеччині вже йдуть розмови про закупівлю Tomahawk. А Lockheed Martin пропонує європейським країнам контейнерні пускові Mk 70 під Tomahawk з можливістю інтеграції власних ракет.

Читайте також: У Пентагоні визнали, що витратили на легкий танк M10 Booker понад 1,8 млрд доларів та 10 років, а тепер не знають куди його подіти