xcounter
#

США не завжди готові продавати F-35, навіть якщо в покупця є гроші на цей літак

3129
F-35, ілюстративне фото з відкритих джерел
F-35, ілюстративне фото з відкритих джерел

Тут грає роль не тільки рівень союзницьких відносин, але й технологічні спроможності країни-потенційного покупця

Королівські ВПС Таїланду заявили, що США відмовились продати їм винищувачі F-35 через "проблеми з технічним обслуговуванням та навчанням пілотів". На цю закупку Таїланд планував виділити еквівалент в 407 мільйонів доларів, якого в теорії мало би вистачити на поставку від 2 до 8 літаків типу F-35, які необхідні для заміни морально та фізично застарілих винищувачів F-5 у кількості близько 30 одиниць.

Натомість США виражають готовність поставити Таїланду новітні версії винищувачів F-16 та F-15, тим більш що тайські Королівські ВПС уже мають в своєму розпорядженні загалом 51 літак F-16 модифікацій A та B. Про це йдеться в публікації Reuters.

Читайте також: Досвід України підказав Чехії, що три БПЛА за 60 млн євро можуть почекати, і краще купити одразу 200 менших безпілотників
F-5 Королівських ВПС Таїланду, фото ілюстративне, джерело - Chris Pocock AIN

Автори видання пишуть, що F-35 вважається настільки "чутливим предметом експорту", що серед усіх країн Тихоокеанського регіону продається лише переліку "найближчих союзників", до якого входять Австралія, Японія, Південна Корея та Сінгапур. США і Таїланд мають історію оборонної співпраці тривалістю в декілька десятків років, але тепер ці відносини виглядають напруженими як мінімум через орієнтацію тайської влади на Китай.

В свою чергу, офіційний представник Королівських ВПС Таїланду Маршалл Прачас Сорнчаїді заявив, що можливий продаж F-35 "залежав від умов, які передбачали часові обмеження, технологічні вимоги та сумісність з технічним обслуговуванням", тому США не змогли погодитись на поставку цих літаків.

F-16 Королівських ВПС Таїланду, фото ілюстративне, джерело – twitter-профіль @skippyscage

Іншими словами, "правила гри" при перемовинах про можливу купівлю F-35 виглядають насправді так – мало лише мати намір та необхідну суму на літаки, потрібна також наявність можливості виготовляти ті чи інші елементи до цих винищувачів F-35 (що є одним із значущих елементів допуску до програми F-35), ну і також – строки поставок можуть визначатись виключно можливостями американського ВПК, а не побажаннями потенційного покупця. Ці висновки варто запам’ятати на майбутнє, бо це був перший відомий випадок, коли США публічно відмовили продати F-35, і таких прикладів у майбутньому може бути не один.

Раніше Defense Express розповідав про те, що Таїланд є власником найменшого в світі авіаносця, який зараз взагалі не має палубних літаків.

JAS 39 Gripen Королівських ВПС Таїланду виконують "прогулянку слонів", ілюстративне фото з відкритих джерел
Читайте також: Спочатку Швеція двічі відмовилась дати Україні Gripen, але тепер погодилась вчити наших пілотів на ці винищувачі