xcounter
#

Reuters про JASSM для України писали ще у вересні: ці ракети вкрай необхідні, бо закривають основну проблему

6029
Reuters про JASSM для України писали ще у вересні: ці ракети вкрай необхідні, бо закривають основну проблему

Дозвіл бити ATACMS та іншими ракетами вглиб по РФ відкриває шлях для іншого важливого для України озброєння

Україна цього місяця нарешті отримала "зелене світло" на удари західним далекобійним озброєнням вглиб території РФ і вже здійснила успішні удари як балістичними ракетами ATACMS по складу боєприпасів у Брянській області, так і крилатими Storm Shadow/SCALP EG зокрема по об'єкту з підземним КП вже у Курській області.

Водночас одним із вузьких місць що та ATACMS, і Storm Shadow/SCALP EG є їхня обмежена кількість як в руках Сил оборони України на поточний момент, так і загалом у запасах союзників. Так, нещодавно західні ЗМІ писали, що у нас нібито залишилося всього близько 50 одиниць ATACMS, і також про те, що Франція має обмежену кількість тих же Storm Shadow/SCALP EG.

Читайте також: Про це у Кремлі мовчать: скільки ракет та ядерної зброї у США та що буде з РФ
AGM-158 JASSM
AGM-158 JASSM

На цьому фоні низка ЗМІ та Telegram-каналів днями оприлюднили новину від Reuters ще за 3 вересня цього року, в якій йдеться про те, що Сполучені Штати "близькі до угоди про поставку Україні крилатих ракет великої дальності", і тоді йшлося про ракети Joint Air-to-Surface Standoff Missiles (JASSM).

Як повідомлялося на початку осені цього року, ракети мали б увійти в один з пакетів оборонної допомоги цієї осені - і в одному з них дійсно було нове позначення "боєприпаси повітря-земля" (Air-to-ground munitions), яке б могло натякати на JASSM або хоча б JSOM, але разом з тим, поки що США офіційно не повідомляли про передачу JASSM. Не виключено, що це буде зроблено таємно і що про них ми вже дізнаємося після факту їхнього використання по РФ.

Крім того, як відзначалося раніше, Сполученим Штатам знадобиться ще декілька місяців для вирішення "технічних проблем" з ракетами JASSM до того, як відправити їх Україні.

І якщо говорити про головну перевагу JASSM у контексті постачання цих ракет нашим Силам оборони, то це буде, звичайно, їхня кількість - бо з урахуванням всіх закупівель JASSM включно з JASSM-ER можна вийти на показник аж у 12 тисяч ракет.

F-16 з JASSM-ER, ілюстративне фото, джерело - U.S. DoD
F-16 з JASSM-ER, ілюстративне фото, джерело - U.S. DoD

Крім того, варто також згадати, що у контексті JASSM одним з основних питань також буде, а в якій же версії США погодяться поставити нам ці ракети (якщо це питання дійсно перебуває "on the table") - це дальність, бо тут є цікава опція отримати можливість бити вглиб РФ на відстані у майже 1000 км. Але попри все, не варто бути аж надто позитивним щодо передачі цих ракет, яку цілком можуть не встигнути "закрити" до кінця президентства Джо Байдена.

Читайте також: З якої відстані до "нуля" українські Су-24 здійснюють пуск крилатих ракет Storm Shadow/SCALP