Українські новинні сайти "вибухнули" інформацією про те, що Пентагон замовив у General Dynamics Land Systems танки Abrams для Збройних Сил України. Причиною для цього став публічний звіт міноборони США щодо укладання з компанією договору з фіксованою ціною у 27,1 млн доларів.
Також з'явилась й інформація, що контракт має бути виконаний до 29 вересня цього року, а також те, що гроші виділені за програмою Ініціативи сприяння обороноздатності України (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI).
Читайте також: "Моторизація" бойових груп піхотних бригад і не тільки: Армія США погодила план із закупівлі тисяч машин ISV
Але оригінальне повідомлення Пентагону доволі лаконічне: "General Dynamics Land Systems, Стерлінг-Хайтс, штат Мічиган, отримав контракт на суму 27 100 000 доларів США з фіксованою ціною. Ставки збиралися через Інтернет, одна була отримана".
Тобто жодної згадки, ані про Україну, ані про Abrams. У вигляді альтернативи можливо навести контракт з компанією SRCTec LLC про який було оголошено у вересні минулого року на виготовлення контрбатарейних радарів UKR/TPQ-50 за 12 млн доларів зі строком завершення 30 червня 2023 року.
Або максимально схожий за всіма деталями, включно із танком M1A1 Abrams, виконавцем General Dynamics Land Systems та навіть ціною у 27 млн доларів контракт на зміну бронювання башти машин для Польщі від 16 лютого цього року.
Звісно це не означає, що згаданий контракт, який й став причиною публікацій не має відношення до України. Але строки його завершення, які поширюються у вигляді 29 вересня 2023 року, з боку Defense Express не знайшли підтвердження. Як й те, що самі танки Abrams для України будуть вже восени цього року.
Справа в тому, що заступниця прес-секретаря міноборони США Сабріна Сінгх під час брифінгу 5 квітня, тобто в день публікації згадки про контракт, на питання коли саме Abrams будуть передані до України повідомила наступне:
"Мені нічого немає додати з цього приводу. Навчання ще не почалось, й в мене немає що додати, окрім того, що танки передаються за комбінованою програмою PDA (президентського вилучення з запасів армії США) та USAI. Тобто це займе певний час. Наша мета - відправити їх в Україну до кінця року. Але це єдиний строк, який я можу навести".
Але дійсно не виключено, що контракт від 5 квітня для General Dynamics Land Systems, який виконує астрономічну кількість робіт для армії США, й не тільки щодо танків Arbrams, а й з постачання, ремонту та модернізації низки машин, включно зі Stryker, торкається України.
Читайте також: Польський самохідний міномет Rak: чи є шанси пришвидшити постачання та більше адаптувати його під потреби ЗСУ