США оголосили про черговий пакет допомоги для України озброєнням на загальну суму у 725 млн доларів. Він виділяється за програмою президентского вилучення, PDA, із наявних запасів міноборони.
Цей пакет цілком можливо вважати "боєприпасним", бо більшість позицій у ньому присвячено саме цьому аспекту. Зокрема у ньому зазначені ракети до ЗРК NASAMS, які чудово підходять і до F-16, бо мова може йти про ракети AIM-9 та AIM-120, а також ракети до ПЗРК Stinger. Ракетно-артилерійські можливості будуть підтримані завдяки боєприпасам до HIMARS, 105- та 155-мм артилерії. Також передають боєприпаси малих калібрів, ракети до ПТРК TOW та Javelin, протитанкові гранатомети AT-4.
Читайте також: В РФ заявляють про нестачу 400 тис осіб для їх ВПК, але про що це насправді говорить
Але цей пакет вперше містить нове формулювання - "нестійкі наземні міни" (non-persistent land mines). Під цим терміном у нормативних документах американського міністерства оборони фігурують міни (здебільшого протипіхотні), які мають механізм самознищення та функцію дезактивації у часових межах, що відповідають мінімізації гуманітарним ризикам.
І це доволі точно описує раніше неофіційно анонсоване посилення України протипіхотними мінами. І як передбачає Defense Express мова йде про системи дистанційного мінування ADAM. По суті це артилерійські боєприпаси у калібрі 155-мм, які оснащені 36 протипіхотними мінами M67 чи M72, які відрізняються лише часом самоліквідації 4 або 48 годин відповідно. При цьому якщо самоліквідації не сталось, то у строк до 14 діб все одно сідає батарея, яка живіть детонатор, що остаточно дезактивує міну.
Також цей пакет допомоги, окрім вже озвученого, містить неоголошені системи боротьби із БПЛА, самі БПЛА, саперне обладнання, запасні частини тощо. Кількісні параметри переданого озброєння не розкриті, а порівняння двох переліків переданої допомоги від 20 листопада та 2 грудня не містять різниці.
Окрім єдиної позиції - додавання до переліку переданих США до України БПЛА ще однієї позиції - дрона під назвою Raven. І маємо зазначити, що найбільш відомий БПЛА американського виробництва під такою назвою - це RQ-11 Raven від AeroVironment. Але це доволі старий розвідувальний дрон, який був створений ще на початку 2000-х років.
Це невеликий дрон з розмахом крила 1,4 метра та злітною вагою лише у 2,2 кг. Він запускається з руки та може провести у повітрі до 60-90 хвилин. При цьому дальність зв'язку вказується лише до 10 км. Тобто з точки зору прогресу у дронах за понад 20 років актуальні можливості цього дрона викликають сумніви.
Тому цілком можливо, що якась інша компанія вирішила використати аналогічну назву і для свого БПЛА. Навіть попри те, що RQ-11 Raven став першим широко розповсюдженим дроном-розвідником у своєму класі та фактично заклав основи використанню БПЛА у піхотних порядках, бо його розрахунки інтегрувались на ротному рівні.
Читайте також: Вперше показно український аналог "шахеда", але він може бути ближчим до оригіналу