xcounter
#

Протипіхотні міни від США для ЗСУ: схоже, що Україна отримала дійсно вкрай потрібні ADAM, розповідаємо що це

Снаряд ADAM
Снаряд ADAM
48007

США і до цього постачали протипіхотні міни Claymore, тому мова точно не про них, а фактично єдиним кандидатом є система дистанційного мінування ADAM

Збройні Сили України можуть розраховувати на розширення можливостей відбиття російських "м'ясних" штурмів за допомогою нових засобів. Мова йде про неназвані протипіхотні міни, які будуть передаватися США після того, як у Білому домі вирішили не прислухатись до представників груп з контролю над озброєнням.

І одразу слід зазначити, що ці неназвані представники просто ігнорували той факт, що РФ масово використовує протипіхотні міни всіх видів, включно із тим, що призначені для дистанційного мінування. Таким чином мова, у будь-якому випадку, йде лише про зняття чергової заборони для України.

Читайте також: Як німці спочатку поставили башту з PzH 2000 на фрегат, і чому потім закрили проект

Але велике питання виникає відносно самого типу протипіхотних мін. Справа в тому, що вони вже передавались США. Зокрема у багатьох пакетах допомоги фігурували міни направленої дії M18A1 Claymore. При цьому ці постачання розпочались ще у 2022 році, також їх передача закріплена у переліку переданого до України озброєння та військової техніки, але без вказання кількості.

Claymore зсу

З огляду на це вочевидь мова йде про інший засіб. У Washington Post, який й повідомив з опорою на власні джерела про нове рішення США, не розкрили їх тип, а з усіх деталей те, що вони мають механізм самоліквідації чи самодеактивації. І з боку Defense Express можемо зробити доволі обережне припущення, що мова йде про систему дистанційного мінування ADAM.

Це припущення пов'язано з тим, що у збройних сил США загалом не так і багато видів протипіхотних мін на озброєнні. Водночас ADAM частково вже знайомий у ЗСУ, бо входить до сімейства FASCAM, як і 155-мм снаряди RAAM. Зокрема снарядів RAAM, які оснащені протитанковими мінами M741 та M718, станом на серпень 2024 ЗСУ отримали понад 60 тисяч.

ADAM є схожим за принципом 155-мм снарядом, але вже із протипіхотними мінами M67 чи M72, по 36 у кожному снаряді, який має індекс M692 та M731 відповідно. Різниця між M67 та M72 полягає лише у часі самоліквідації - 4 або 48 годин, у випадку якщо цього не сталось вона все одно стає неактивною не пізніше 14 діб, бо батарея міни, яка живить детонатор, розрядиться до цього часу.

ADAM дистанційне мінування міни M67 M72 снаряд M692 M731

Міни M67 та M72 системи ADAM під час падіння на ґрунт випускають "вуса", контракт з якими призводить до активації міни шляхом спрацювання вишибного заряду, який вистрілює уламковий елемент на висоту близько 1,5 метра, де він і підривається. Ефективний радіус ураження живої сили складає до 7 метрів.

Один снаряд ADAM, який як і RAAM має дальність до 17,6 км у випадку пострілу з артсистеми типу M109, розкидує міни на відстань до 600 метрів від точки прицілювання. Тому для щільного мінування місцевості необхідно здійснити ряд пострілів.

ADAM дистанційне мінування міни M67 M72 снаряд M692 M731

Система ADAM, як частина сімейства FASCAM з'явилась на озброєнні США у 1975 році й розроблялась спеціально під умови повномасштабної війни з СРСР. Таким чином, якщо припущення Defense Express вірно і мова йде саме про те, що Україна отримала саме ADAM, це означає дійсно дієве посилення оборони України ефективним засобом проти російської навали піхоти. При цьому не варто забувати, що РФ й так активно використовує протипіхотні міни всіх видів і лише Україна була обмежена у цьому.

Читайте також: Зробити із ракети проти російської ППО засіб для знищення ОТРК "Искандер" є дуже гарною ідеєю, в США так і подумали