Експерименти із установкою сухопутних артсистем на кораблі завжди привертали увагу, і особливо в цьому ракурсі виділяється історія про те, як німці ставили на фрегат башту від гусеничної САУ PzH 2000, і чому така практика потім не набула поширення.
Як в німецьких військових народилась ідея такого експерименту, і чому його в підсумку згорнули, вирішив нагадати в своїй публікації портал The War Zone, і там окреслюється наступна картина.
Читайте також: Нідерланди могли дати неофіційно для ЗСУ кілька САУ M109A2, на одній з яких навчають десантників

Експеримент із установкою башти від САУ PzH 2000 на фрегат Hamburg проекту F124 Sachsen ВМС Німеччини відбувався на початку 2000-х років, в рамках проекту MONARC (Modular Naval Artillery Concept).
Як прямо випливає з назви, в рамках цього проекту німецькі військові шукали спосіб збільшити потужність артилерійського вогню своїх кораблів, не вдаючись до суттєвих змін у конструкції. В цьому ракурсі варіант поставити башту від PzH 2000 виглядав як просте та ефективне рішення.
В склад стандартного озброєння фрегатів проекту F124 Sachsen входить носова 76-мм артустановка OTO Melara Compact, яка може вести вогонь в темпі 120 пострілів на хвилину та на дальність 11 миль. Водночас, PzH 2000 хоч і має менший темп стрільби – до 10 пострілів на хвилину, натомість може бити на дальність до 25 миль, тобто більш ніж удвічі.

На перший погляд ситуація виглядала так, що інтеграція башти від PzH 2000 на палубу фрегата проекту F124 не вимагала додаткових зусиль. Для простоти перевірки концепції автори проекту MONARC навмисне обрали фрегат Hamburg, котрий на той момент ще проходив добудову.
Для установки башти було необхідно дещо змінити систему електроживлення, заодно дещо модифікувати сховище під артилерійські боєприпаси, тим більш, що мова була про інтеграцію артустановки калібру 155-мм, тобто удвічі більше, аніж проектна 76-мм артустановка. Крім того, для вирішення проблеми з віддачею башти кріплення довелось замінити на еластичне.

Фінал проекту MONARC виявився так би мовити дещо "розмитим". Стрільби із установки на полігоні вцілому були визнані успішним, але при цьому невідомо, чи відбувались стрільби безпосередньо в морі.
Перед самим вводом фрегата Hamburg в стрій ВМС Німеччини у 2004 році з цього корабля була демонтована башта від PzH 2000, натомість була встановлена штатна артустановка OTO Melara Compact калібру 76-мм. І після цього моменту німці на практиці більше не експериментували із установкою сухопутних зразків артилерії на кораблі.
Тому загалом вийшло так, що проект MONARC залишився просто цікавою сторінкою в історії артилерії та військово-морських озброєнь новітнього часу.
Раніше Defense Express писав також про те, що у квітні 2024 року німці заявили намір інтегрувати ЗРК IRIS-T SLM на фрегати F125, і чим цей проект обіцяє бути цікавим.
Читайте також: Росія розширює потужності по виробництву твердопаливних двигунів, які треба на ракети до С-400, "Искандер" та МБР