xcounter
#

Новий Rafale на експорт коштує вже майже $200 мільйонів за літак, і треба платити наперед

6124
Багатоцільовий винищувач Rafale французьких ВПС, ілюстративне фото з відкритих джерел
Багатоцільовий винищувач Rafale французьких ВПС, ілюстративне фото з відкритих джерел

Цінник на бойові літаки "штовхає вперед" не тільки зростання попиту на зброю в світі, але й деякі технологічні та виробничі фактори

Портал Infodefensa пише, що Індонезія та французька компанія Dassault Aviation остаточно узгодили ціну на 42 винищувачі Rafale, контракт на які був підписаний на початку лютого 2022 року. В рамках цих домовленостей Індонезія має заплатити за 42 літаки аж 8,1 мільярда доларів, або по 192 мільйони доларів за новий "борт", і це дуже високий цінник.

Окремо цікавим виглядає формат оплати, яку мають провести індонезійці: вони в 2022 році вже заплатити 1,1 мільярда доларів за уже 6 поставлених літаків, або по 183 мільйони доларів за "борт"; за другу партію в 18 літаків мають заплатити 2,3 мільярди доларів, або по 127 мільйонів доларів за "борт"; а за третю партію в інші 18 літаків мають заплатити залишок в 3,7 мільярди доларів, або по 205 мільйонів доларів за літак. Ці суми прописані без врахування затрат на сервіс та озброєння, оплату потрібно провести до кінця 2023 року.

Читайте також: ЗМІ пишуть, що свої Ми-17 для ЗСУ міг дати далекий Еквадор, хоча ця країна все заперечує
Французький винищувач Rafale під час демонстративних польотів в Індонезії, фото з відкритих джерел

Умови контракту передбачають, що всі 42 винищувачі Франція має поставити Індонезії до 2024 року. І так виходить, що індонезійці спочатку заплатять всю суму за літаки (близько 7 мільярдів доларів у 2023 році) а потім ще майже рік можуть чекати на завершення поставок.

На тлі притоку нових замовлень Dassault Aviation змогла збільшити темпи виробництва від 11 до 33 винищувачів Rafale на рік, але навіть при таких оборотах усі літаки для Індонезії точно не вдасться виготовити лише за один рік.

Навіть якщо в другій партії на 18 винищувачів для ВПС Індонезії передбачена поставка вживаних Rafale, все рівно це також рекордний цінник. Для порівняння, у травні 2021 року Хорватія змогла замовити поставку 12 вживаних Rafale з модернізацією до стандарту F3R "усього" за 1 мільярд євро, або по "лише" по 100 мільйонів євро за "борт".

Винищувач Rafale, ілюстративне фото з відкритих джерел

Референтним показником вартості нового Rafale міг би бути контракт Франції та ОАЕ аж на 80 нових літаків цього типу в модифікації F4, поки що найбільше експортне замовлення на такі винищувачі, щоправда укладене аж в грудні 2021 року. Тут Dassault Aviation не стала розкривати загальну вартість контракту і строки поставок.

Але схоже, натомість там натякнули на фактори, які "штовхають вперед" цінник саме на нові Rafale: запуск в роботу додаткових потужностей та залучення аж 400 субпідрядників до процесу виробництва.

Хоча, звісно, першочергову роль тут грає саме зростання попиту в світі на зброю, зокрема на бойові літаки.

Винищувач Rafale, ілюстративне фото з відкритих джерел
Читайте також: Як Су-27 в Ефіопії повоювали проти МиГ-29 Еритреї, і чим ця історія виявилась показовою