Одним із можливих сценаріїв продовження надходження американського озброєння у потрібних масштабах до України попри те, що Дональд Трамп дав зрозуміти, що нових пакетів допомоги озброєнням не буде, називали механізм, за яким європейські країни викуповують зброю у США і вже направляють її Україні.
І на тлі того, що США офіційно анонсували знищення глобальної безпеки пояснивши, що Європа має самостійно вирішувати свої проблеми, у Норвегії приступили до реалізації такого механізму посилення України озброєнням за формулою "купити у США".
Читайте також: Спочатку здалось, що армія РФ забрала з музеїв 45-мм гармати М-42 часів Другої світової, але все значно прозаїчніше
Хоча звісно це лише збіг подій, але міноборони Норвегії якраз за підсумками зустрічі контактної групи з питань оборони України оголосило про надання Україні засобів ППО на загальну суму у 1,2 млрд норвезьких крон - близько 106,5 млн доларів. Як зазначено, ці кошти підуть на закупівлю зброї у США на умовах подальшого реекспорту.

Що саме буде закуповуватись не повідомляється, але враховуючи систематичну підтримку Норвегії української ППО у вигляді ЗРК NASAMS можливо припустити, що мова йде про ракети AIM-120 та AIM-9. І враховуючи те, що це ракети "повітря-повітря", то це і про озброєння F-16.
Також не виключено, що мова йде про закупівлю додаткових РЛС, які використовуються у NASAMS - AN/MPQ-64 Sentinel. Ці радари, як і ракети виготовляються Raytheon. І без США забезпечити боєздатність NASAMS малореалістична перспектива.

Водночас 106,5 млн доларів є для таких цілей відносно вагою ціною. Зокрема Норвегія у лютому 2024 року для себе замовила додаткові ЗРК NASAMS, частково розкривши їх вартість. На чотири ЗРК неповного складу (по дві пускових) разом зі значним боєзапасом загалом було заплановано 1,15 млрд доларів з яких 860 млн доларів пішло лише на ракети.
Але що саме та можливо навіть у якій кількості можливо стане відомо у доволі близький перспективі, бо Пентагон публікує інформацію про такі контракти.
Також нагадаємо, що самі США у межах програми USAI на закупівлю NASAMS для України виділили 1,132 млрд доларів, окрім того, ці комплекси закуповувались і європейськими партнерами.
Читайте також: Що не так з новим іранським дроном-камікадзе із підводним стартом