xcounter
#

Спочатку здалось, що армія РФ забрала з музеїв 45-мм гармати М-42 часів Другої світової, але все значно прозаїчніше

68280
Гармата М-42 калібру 45 мм часів Другої світової, ілюстративне фото з відкритих джерел
Гармата М-42 калібру 45 мм часів Другої світової, ілюстративне фото з відкритих джерел

Історія одночасно про необхідність вірної ідентифікації техніки ворога, та проблеми в росіян по легкій артилерії та бронетехніці

Наприкінці січня 2025 року в соцмережах з’явилось відео від операторів ударних дронів 63-ої окремої механізованої бригади ЗСУ, які під час одного із епізодів знищили російський УАЗ-"буханку" із артсистемою на причепі.

При спробі розгледіти уражене ближче спочатку картина видалась так, що армія РФ забрала з музеїв та повернула в стрій навіть легендарні 45-мм гармати М-42 часів Другої світової війни, які припинили виробляти в 1946 році. Однак схоже, що тут все виглядає значно прозаїчніше.

Читайте також: У IISS порахували скільки РФ реально витрачає на війну та підбили глобальні світові рейтинги

Для початку пропонуємо звернути увагу на цікаву гіпотезу, яку в цій історії висловлюють автори польського ресурсу Defence24. Вони зауважують, що нині в соцмережах почало з’являтись достатньо багато зображень, що примушують задумуватись над питанням, невже рашисти повернули в стрій "сорокап’ятки" часів Другої світової війни.

Однак при уважнішому аналізі можна зауважити, що ці російські артсистеми більше схожі на гармати Д-44 або Д-48 калібру 85 мм, які виготовлялись уже після Другої світової війни, однак замість штатних стволів там використовується 73-мм гармата 2А28 "Гром" від радянських БМП-1.

Гіпотеза про те, що в даному випадку фігурують саме російські "гібриди" із гарматами від БМП-1 та лафетами від Д-44 чи Д-48 виглядає якраз логічно з огляду на питання доступності боєкомплекту різних калібрів.

Від Defense Express тут акцентуємо, що якраз найбільш ймовірною тут виглядає версія якраз не про "сорокап’ятки", а гармати від БМП-1 на базі від Д-44 чи Д-48 хоча би тому, що про подібні експерименти "по-сирійськи" у військах РФ вперше стало відомо ще влітку 2024 року.

Тут варто нагадати, що гармата 2А28 "Гром" має прицільну дальність стрільби до 1,3 кілометрів та максимальну до 4,4 кілометрів, темп ведення вогню складає 6-8 пострілів на хвилину. І оці всі характеристики можуть вказувати на те, що росіяни такі "гібриди" з гарматами від БМП-1 та лафетами від Д-44/48 можуть використовувати як важке піхотне озброєння на передньому краї своєї оборони.

Ну а в свою чергу, сам факт появи таких "гібридів" варто сприймати не тільки як прояв проблем у рашистів з артилерією, але й з відновленням радянської бронетехніки також. Бо якщо міркувати логічно, в іншому випадку знімати з БМП-1 гармати та ставити на лафети потреби не було б.

Окремо варто нагадати, що 45-мм гармати М-42 часів Другої світової війни мали дальність стрільби до 4,5 кілометрів і темп ведення вогню до 25 пострілів на хвилину, 85-мм гармата Д-44 – до 15,8 кілометрів та до 20-25 пострілів на хвилину, а 85-мм гармата Д-48 – до 18,9 кілометрів та до 15 пострілів на хвилину відповідно.

Читайте також: Авторитетний IISS детально підрахував втрати РФ у бронетехніці та живій силі за всіма категоріями