xcounter
#

Що не так з новим іранським дроном-камікадзе із підводним стартом

618
Що не так з новим іранським дроном-камікадзе із підводним стартом

Іран пристосував свій дрон-камікадзе Rezvan для підводного запуску, але все не так просто

Нещодавно в Ірані продемонстрували новий дрон-камікадзе з підводним стартом, запуск якого має відбуватися з підводного човна або навіть із безекіпажної субмарини.

Читайте також: Ми всі чекали на перше фото F-16 в ЗСУ з бойових вильотів, воно з’явилось, і що ми там бачимо

У цій схемі використовується раніше вже представлений дрон-камікадзе Rezvan, але тоді він був представлений зі стартом з транспортно-пускового контейнера, тому конструкція цього дрона має складні крила, що дозволило його переформатувати на дрон з підводним стартом.

Момент ураження цілі, ймовірно дроном-камікадзе Rezvan
Момент ураження цілі, ймовірно дроном-камікадзе Rezvan. Кадр з відео

За задекларованими характеристиками дрона-камікадзе Rezvan, він здатний діяти на відстанях до 20 км протягом 20 хвилин. Тип та маса БЧ не розголошуються, але, виходячи з відео, можна зробити висновок, що він має досить потужну осколково-фугасну бойову частину, але цілком можливо, що існує варіант з кумулятивною БЧ для ураження техніки

Запуск відбувається ймовірно, з 533-мм контейнера, який вистрілюється з торпедного апарата субмарини або безекіпажного підводного човна. Коли контейнер спливає, передня кришка відлітає в сторону, а з контейнера вилітає сам дрон з твердопаливним прискорювачем.

Момент вильоту дрона-камікадзе Rezvan на якому можливо побачити працюючий твердопаливний прискорювач.
Момент вильоту дрона-камікадзе ймовірно Rezvan, на якому можливо побачити працюючий твердопаливний прискорювач. Кадр з відео

Поки прискорювач працює, дрон готується до самостійного польоту, тобто розкриває крила та запускає власний двигун для подальшого польоту.

Взагалі така система запуску не нова, її вже відпрацювали у Франції та США, проте там замість дрона запускається зенітна ракета MICA A3SM або протикорабельна ракета UGM-84B Harpoon.

Але на цьому етапі починають виникати питання щодо наведення на ціль. Зокрема, навіть якщо дрон має "машинний зір", то чи буде він повністю автономним та як буде відбуватись селекція цілі. Чи реалізовано зв'язок з оператором та яким чином. Тобто всі ті проблеми, які супроводжують й розробку німецької ракети для підводних човнів IDAS, розробка якої займе 30 років.

антена станції управління комплексом Rezvan
З ліва на тринозі стоїть антена станції управління комплексом Rezvan. Фото - Tasnim news

Для керування дроном Rezvan потріен радіоканал, тому уявимо, що новому дрону з підводним стартом також потрібен радіо канал, тобто необхідно підняти антену над хвилями. Для цього або розмістити її на рубці та впливати на перископну глибину, або випускати буй з антеною, але у випадку поганої погоди, ці рішення будуть або мало ефективними або взагалі не будуть працювати. Тому це робить його застосування досить ситуативним.

Читайте також: Розробка унікальної підводної зенітної ракети IDAS проти вертольотів РФ займе 30 років, але це того варто