xcounter
#

На скільки вистачить 180 тисяч снарядів до Gepard та чому це урок для Швейцарії

53703
35-мм снаряди Gepard, фото - Bild
35-мм снаряди Gepard, фото - Bild

Новий контракт на снаряди до Gepard укладено попри те, що Rheinmetall поки виконує аналогічне замовлення на 300 тисяч 35-мм снарядів

Сили оборони України можуть розраховувати на додаткові боєприпаси до зенітних самохідних установок Gepard, бо німецький оборонний гігант Rheinmetall отримав нове замовлення на виготовлення 180 тисяч фугасно-запальних снарядів HEI-T.

Як повідомляє компанія саме таке замовлення було зроблено Міністерством оборони України, але фінансові витрати у межах "двозначного числа у мільйонах євро" несе уряд Німеччини. Виробництво боєприпасів буде здійснюватися на виробничій лінії в Унтерлюссе, що у Нижній Саксонії.

Читайте також: Іспанія збирається утилізувати зенітні ракети SM-1: чи є варіанти їх застосування проти РФ

Це замовлення слідує за замовленням на 300 тисяч 35-мм снарядів до Gepard, яке було зроблено у лютому 2023 року, якраз перед тим, як весною того року й запрацювала німецька виробнича лінія. І маємо нагадати, що у Gepard використано дві швейцарські гармати Oerlikon GDF, але ще у 2022 Швейцарія не лише відмовилась постачати до України боєприпаси до них, а й заблокувала їх реекспорт, плекаючи свій нейтралітет.

А все це завершилось тим, що їх виробництво розпочали у самій Німеччині. І у вересні перша партія вже була в Україні. І загалом Rheinmetall за цим контрактом виготовляє 150 тисяч бронебійних APDS-T, і ще 150 тисяч - вже згаданих HEI-T, які обійшлись у 168 млн євро. І ці кошти, так і гроші за нове замовлення та вочевидь всі наступні просто пройшли повз Швейцарію.

Водночас цілком логічним питанням є на скільки вистачить 180 тисяч боєприпасів для Gepard. Відповідно до звіту німецького уряду за весь час станом на кінець 2024 року Україні було передано 241 тисяча таких снарядів. Це включно із тими боєприпасами, які постачались з власних запасів Бундесверу впродовж 2022 та частини 2023 року.

Gepard
Gepard у ЗСУ

Тобто лише одне нове замовлення на 180 тисяч, це 3/4 від усієї кількості боєприпасів до Gepard, які були поставлені з 2022 року. Звісно за цей час кількість систем у строю ЗСУ поступово зростала та наразі становить, відповідно до вказаного звіту, 57 одиниць.

Але до них треба додати Cheetah - нідерландську версію німецької Gepard, яка відрізняється радіолокаційною станцією та оновленою системою управління вогнем. Певна кількість Cheetah за гроші США були викуплені та відновлені із запасів Йорданії, яка загалом мала до 60 таких машин.

Cheetah
Cheetah

Але й старий контракт на 300 тисяч ще далекий від виконання. І зрештою виходить що загалом замовленої кількості боєприпасів має вистачити на доволі значний час, якщо й не на кілька років, то, як здається, на рік вже точно. Зрештою боєкомплект Gepard становить 640 пострілів, що означає можливість повністю спорядити 281 машину лише за рахунок контракту на 180 тисяч снарядів. При цьому витрата боєприпасів з Gepard по цілі типу "шахед" доволі мінімалістична - пара коротких черг.

Читайте також: Хоча молотки коштують по $9 за штуку, Пентагон купував по $48 за штуку, з дронами так само