xcounter
#

Хоча молотки коштують по $9 за штуку, Пентагон купував по $48 за штуку, з дронами так само

69583
Ілюстративне фото від US Army
Ілюстративне фото від US Army

Цінова політика в сегменті БПЛА для американських військових не сприяє підготовці до сучасної війни, але з цієї проблеми поки нема виходу

Система оборонних закупівель для збройних сил США завжди піддавалась критиці зокрема через грубі завищення ціни, і як ілюстрація тут фігурував приклад, що хоча звичайні молотки на цивільному ринку коштують по 9 доларів за одиницю, Пентагон примудрявся купувати аж по 48 доларів за одиницю.

Схожий підхід американське оборонне відомство практикує і в закупівлі БПЛА для своїх військових, що в свою чергу робить відкритим питання про те, чи зможе Армія США взагалі підготуватись до сучасної війни, на полі бою якої домінують дрони. Про це йдеться в новій публікації видання The Economist.

Читайте також: Нові західні розробки, які б можна було протестувати в Україні: безпілотні системи для боротьби з дронами
Фото ілюстративне, джерело - Генштаб ЗСУ

Як наголошують автори видання, зараз армія України має в своєму розпорядженні мінімум 40 тисяч розвідувальних квадрокоптерів (не кажучи вже про інші сегменти БПЛА), водночас Пентагон при значно ширшій ресурсній базі купує лише по 1000 розвідувальних квадрокоптерів щороку.

Якщо ж порівнювати за якісними та ціновими характеристиками, то картина виглядатиме наступним чином: бійці ЗСУ опираються переважно на DJI Mavic 3 Pro вартістю орієнтовно 3 тисячі доларів за одиницю, а от бійці Армії США – на аналогічного класу квадрокоптери Short-Range, які в базовому варіанті коштують мінімум 20 тисяч доларів, а якщо туди додати покращену навігацію, тепловізор та автоматичний супровід цілей, то вартість виросте взагалі до 40 тисяч.

Аналогічно виглядає ситуація і з ударними БПЛА також: наприклад, новий ударний БПЛА Bolt -M від компанії Anduril коштує десятки тисяч доларів, і при цьому може брати бойове навантаження лише 1,5 кілограмів; аналогічного роду ударний дрон Rogue-1 взагалі коштує 94 тисячі доларів.

Дрон V-BAT, фото ілюстративне, джерело - U.S. DoD

Самі американці в цій ситуації нарікають, що мовляв у них настільки дорогі БПЛА, особливо у порівнянні з реаліями воюючої України, бо підрядники американської «оборонки» не можуть користуватись дешевими та масовими комплектуючими китайського виробництва із безпекових міркувань.

Але тоді виходить, що самі США перебувають в певному тупику, бо вони опинились в ситуації, коли безпілотник коштує як гарний спортивний автомобіль, а при такому порядку затрат ресурсів вести війну в сучасних умовах по суті неможливо.

Пентагон ще в 2023 році оголосив про запуск проекту Replicator, метою якого було створити екосистему справді масових безпілотників для американських військових. Однак схоже, що в підсумку американські чиновники й тут вийшли на ситуацію "молотки вартістю 9 доларів купують по ціні аж 48 доларів", бо і досі в розробці безпілотних систем зберігається ідеологія, що розробки США мають переважати будь-які інші аналогічні проекти в світі.

Наскільки це виправдана ідеологія – питання насправді відкрите, бо наприклад Кремль вустами Путіна декларував намір виготовити в 2024 році мінімум 1,4 мільйони БПЛА різних типів, а КНР лише в одного виробника планує замовити аж 1 мільйон безпілотників військового призначення.

В одній із публікацій Defense Express піднімав тему "Закон Августина" був виведений у 1979 році, але він пояснює зараз шалену ціну на нові бойові літаки, і це також ілюструє проблематику хронічної дорожнечі озброєння (в даному випадку – на авіатехніку), із якою має справу США.

Читайте також: Китайці балістичною ракетою знищили макет авіаносця США, що рухається по 40-км рейках пустелею (відео)