ВМС Іспанії почали процес виведення з експлуатації зенітних ракет Standard Missile 1 (SM-1), які також відомі під індексом RIM-66. Вони знімаються з фрегатів класу Santa María (F-80), які у кількості шести одиниць у строю з середини 80-х років.
Контракт на це отримала іспанська оборонна компанія Indra. І це залишить фрегати без протиповітряної оборони на середній дальності, про що бідкається іспанське видання InfoDefensa, яке дізналось про це рішення із власних джерел. Причина цього рішення доволі банальна - ОПК США вже не підтримує ці ракети.
Читайте також: "Закон Августина" був виведений у 1979 році, але він пояснює зараз шалену ціну на нові бойові літаки
Але з боку Defense Express зазначимо, що цікавішим для України може бути варіант використання цих ракет у війні проти РФ. Тим паче, що мова хоча і йде про зенітні ракети із дальністю до 47 км, перша версія яких з'явилась ще у середині 60-х років, існують доволі цікаві варіанти їх додаткового використання на полі бою. Загалом зазначимо, що мова йде про ракети у версіях SM-1 Block V, Block VIA та Block VIB. Тобто включно з останніми версіями цієї ракети, які також мають позначення RIM-66E та були введені в експлуатацію у 1982 році.
І загалом треба зазначити, що кількість зенітних ракет SM-1 для шести іспанських фрегатів має бути доволі значною. Зокрема штатний боєзапас складає 32 ракети на корабель й таким чином цілком можливо, що мова йде про сотню таких ракет, які збираються утилізувати. А тому цілком можливо оцінити, чи "варта гра свічок".
При цьому лінійний варіант із використанням їх у якості зенітних ракет навряд чи є основним. Справа в тому, що SM-1 є доволі старою ракетою із напівактивною головкою самонаведення. Тобто ціль необхідно підсвічувати до моменту її знищення. Це означає, що окрім самих ракет необхідно ще й отримати всю корабельну систему управління вогнем. У цьому конкретному випадку мова йде встановлену на іспанські кораблі Mk92 від Raytheon, яка є локалізованою версією WM-25 від голландської Signaal (зараз Thales Nederland).
І враховуючи все навряд ВМС Іспанії піде на "потрошіння" системи управління боєм своїх кораблів, навіть якщо мова йде про доволі архаїчну апаратуру. Також навряд доцільно розглядати можливість знайти десь систему RIM-24 Tartar, яка вступила у стрій у 1958 році й також може використовуватись для запуску SM-1, бо вона вже дуже давно виведена з експлуатації у всіх ВМС світу.
На тлі цього звісно можливо згадати нереалізований проєкт з перетворення SM-1 на далекобійну ракету "повітря-повітря" AIM-97 Seekbat із запланованою дальністю знищення цілей до 90 км, яка поступається можливостям AIM-120. Або на цілком серійну протирадіолокаційну AGM-78 Standard ARM, яка була в експлуатації з 1968 по 1988 рік та була замінена на далекобійнішу AGM-88 HARM. Тобто обидві авіаційні версії не виглядають доцільними.
Зрештою, як здається, завжди є варіант перетворити зенітну ракету на ерзац-балістичну, так само, як РФ використовує свої ракети до С-300 та С-400. І такий варіант дійсно є, на що вказує недоведений до кінця проєкт зі створення RGM-165 LASM для ураження наземних цілей.
Він був ініційований у середини 90-х років з планом переобладнати 800-1000 зенітних ракет RIM-66. При цьому планувалось викинути радіолокаційну ГСН та встановити блок з інерціальною системою та супутниковою навігацією. Але для модернізації планувалось взяти RIM-66K - SM-2MR Block III, які самі по собі є модернізаціями SM-1 та мають іншу електроніку, бойову частину та новий двигун Thiokol MK 104.
При цьому для оцінки можливості аналогічної модернізації SM-1 саме двигун вкрай критичний. Бо у SM-2MR дальність знищення повітряних цілей до 120 км, що у RGM-165 LASM давало можливість знищення наземних об'єктів, як зазначається, на рівні до 280 км. Але у SM-1 Block VIB дальність знищення повітряних цілей до 47 км, тому її ерзац-балістична версія навряд матиме дальністю польоту понад 100 км. Окрім того, вона матиме доволі спірні уражаючі можливості, бо має бойову частину Mk 115 вагою у 33,6 кг осколково-фугасного типу.
Зрештою RGM-165 LASM був закритий та не доведений до кінця, бо були питання щодо ураження рухомих цілей та ефективності навіть більшої115-кг бойової частини SM-2MR. Але об'єктивно він реінкарнувався у SM-6, яка є дуже глибокою модернізацію SM-2 та SM-1.
Саме тому, якщо і є можливості знайти пристосування іспанським зенітним SM-1 у війні проти РФ, то точно не у наявному варіанті. Та навіть можливість їх модернізації для інших завдань потребує додаткових робіт з сумнівним результатом.
Читайте також: У Стамбулі почали будівництво першого повноцінного турецького авіаносця MÜGEM