Міноборони Литви та Німеччини уклали рамкову угоду про посилення литовського війська танками Leopard 2A8. Домовленість була підписана між очільниками оборонних відомств, Довіле Шакалене та Борисом Пісторіусом та містить кількість танків - 44 одиниці.
Така кількість доволі сильно відрізняєтеся від попередніх планів Вільнюсу, бо ще у жовтні мова йшла про те, що у планах мати до 2030 року до 100 Leopard 2A8. При цьому не вдалось дотягнути до повноцінного натівського танкового батальйонну на 54 машини.
Читайте також: РФ спробує втекти з Сирії до розколотої навпіл Лівії, де може спалахнути третя громадянська війна
І, скоріш за все, все впирається не у можливості Литви, як замовника. бо у 2025 році країна вийде на витрати на рівні 3,03% від ВВП на оборону - понад 2,5 млрд євро, окрім того, додатково на 0,8 млрд євро збільшено ліміт оборонних позик.
Причини ж зменшення планів не оголошені. Але з боку Defense Express можемо зробити обережне припущення, що проблема у виробничих потужностях німецької оборонної промисловості. Бо за останній час Leopard 2A8 вже отримали тверді замовлення від Норвегії на 54 нові Leopard 2A7, 76 Leopard 2A8 для Чехії, 46 Leopard 2A8 для Нідерландів. А також ще 123 цих же танків для Німеччини, які були замовлені двома партіями 18 та 105 одиниць у травні 2023 та липні 2024 року.
І всі експортні контракти та перша частина німецького зі строком постачання до 2030 року. Тобто наразі KMW (частина KNDS) має вже портфель, рахуючи з литовськими, на 238 нових танків на найближчі п'ять років - по 40 одиниць на рік. А якраз цей показник й називався орієнтовним для оцінки виробництва Leopard 2A8 у Німеччині.
І саме це цілком й може бути головним стримуючим фактором для більш ширшого озброєння. При цьому Вільнюс має готувати на 44 Leopard 2A8 доволі вагому суму. Якщо згадати плани Нідерландів, які після 16 років перерви матимуть власні танки, то на отримання та приведення до боєздатності 46 танків країна закладає 2,5 млрд євро.
З них, орієнтовно, 1,34 млрд євро підуть на самі танки, якщо брати контракт для Бундесверу із цінником по 29,2 млн євро за один. Все інше - супутні витрати, включно з всією необхідною інфраструктурою.
Але у будь-якому випадку для Литви отримання Leopard 2A8 - це прорив з точки зору обороноздатності, бо наразі у країні зовсім немає танків. А якщо взяти всі три балтійські країни, то в них на всіх трьох - три латвійських Т-55 для навчальних цілей.
Читайте також: Скільки місяців треба, щоб відновити раніше закриту авіабазу для польотів JAS 39 Gripen