xcounter
#

Скільки місяців треба, щоб відновити раніше закриту авіабазу для польотів JAS 39 Gripen

17623
JAS 39 Gripen ВПС Швеції, ілюстративне фото з відкритих джерел
JAS 39 Gripen ВПС Швеції, ілюстративне фото з відкритих джерел

Доволі показовий параметр, який говорить про те, чому не слід перебільшувати можливості "польової" експлуатації "Гріпенів"

Міноборони Швеції вирішило повернути в експлуатацію авіабазу Åmsele, яка була закрита в 2005 році, щоб її використовувати для базування та польотів літаків JAS 39 Gripen.

Зазначається, що ввести назад в стрій цю авіабазу шведське оборонне відомство планує у червні 2025 року, цей майданчик буде використано в рамках програми НАТО Agile Combat Employment (ACE) для розширення можливостей по базуванню літаків. Про це пише портал Janes.

Читайте також: Як Швеція з майже сотнею Gripen тепер планує відбиватись від РФ
Поточний стан авіабази Åmsele, фото з відкритих джерел

Від Defense Express підкреслимо, що дана історія є доволі показовою в тому плані, що скільки часу треба на те, щоб адаптувати уже наявну інфраструктуру для базування та польотів JAS 39 Gripen. А в свою чергу, цей приклад є доволі показовим в тому плані, чому не варто перебільшувати можливості "польової" експлуатації "Гріпенів".

Як виходить з наведених вище даних, шведське оборонне відомство закладає, що йому потрібно хоча би 6 місяців для того, щоб повернути в стрій авіабазу Åmsele. При цьому, як можемо зрозуміти, ці 6 місяців будуть потрібні переважно для розгортання аеронавігаційної апаратури та/або інфраструктури для обслуговування літаків.

Ці всі попередні 20 років аеродром Åmsele хоч і не використовувався за прямим призначенням, але основні елементи інфраструктури, як то арочні укриття під літаки, руліжні доріжки та злітно-посадкові смуги були вцілому збережені. Яким був стан цієї інфраструктури, можемо оцінити зокрема за відео-блогом про перегони, які були на цій авіабазі в 2020 році:

Такий слід зробити поправку й на такий факт – авіабаза Åmsele була запущена в експлуатацію у 1985 році під час "Холодної війни" та використовувалась для базування літаків типу Saab 37 Viggen, котрі були зняті з озброєння шведських ВПС саме в 2005 році.

На перший погляд може здатись, що якщо аеродром використовувався під один тип літака, а тепер буде використовуватись під інший, то мовляв там необхідно проводити модернізацію інфраструктури через різницю в характеристиках літаків, зокрема у габаритах.

Але якщо співставимо характеристики літаків Saab 37 Viggen та JAS 39 Gripen, то побачимо наступну картину. Saab 37 Viggen мав максимальну злітну масу в 20,45 тонн, необхідна довжина злітної смуги для злету – 1000 метрів, для JAS 39 Gripen аналогічні показники складають до 16,5 тонн та 500 метрів відповідно.

Saab 37 Viggen, архівне фото з відкритих джерел

Якщо говорити про габаритні характеристики обох літаків, які впливають на розмір необхідного укриття, то у випадку з Saab 37 Viggen довжина фюзеляжу складає 16,4 метрів та розмах крила – 10,6 метрів, а у випадку із JAS 39 Gripen – 14,8 метрів та 8,4 метри відповідно. З чого випливає, що в призначені для Saab 37 Viggen арочні укриття "Гріпени" цілком мають влізти по розмірам.

Цілком ймовірно, в історії з рішенням про реанімацію авіабази Åmsele шведське Міноборони пішло "шляхом найменшого опору", тобто обрало майданчик, який може вимагати найменшого обсягу робіт по адаптації під поточне JAS 39 Gripen, порівняно з іншими можливими майданчиками (оскільки після завершення "Холодної війни" Швеція закрила кілька аеродромів як "надлишкові").

А це все у свою чергу заодно показує, наскільки самі шведи доволі ретельно підходять до питання про інфраструктуру для своїх "Гріпенів", навіть попри реальні можливості використовувати ці літаки "в польовому режимі" для злету навіть з доріг.

Читайте також: Експлуатація винищувачів з автотрас: чому не все так просто на прикладі Швеції - Gripen та система Bas 90