xcounter
#

Китай має клон ЗРК "Тор" під назвою HQ-17, який спочатку продав Сербії та Саудівській Аравії, а тепер і Таджикистану

2435
Китайський ЗРК HQ-17A, ілюстративне фото з відкритих джерел
Китайський ЗРК HQ-17A, ілюстративне фото з відкритих джерел

Якщо зважити на особливості цієї країни, то може вийти історія про конкуренцію китайських і турецьких зразків озброєння

Китай має свій "клон" зенітно-ракетного комплексу "Тор", який має позначення HQ-17, був прийнятий на озброєння НВАК в 2013 році, а вперше публічно продемонстрований у 2015 році. Експортний варіант цього китайського ЗРК має позначення HQ-17E, уже раніше постачався до Сербії та Саудівської Аравії, а тепер новим користувачем китайського HQ-17 став і Таджикистан.

Якщо зважити на деякі регіональні особливості, які стосуються Таджикистану, то тут цілком може вийти історія про конкуренцію зразків озброєння виробництва Китаю і Туреччини.

Читайте також: Узбекистан має китайський клон С-300, а тепер показав й інші секретно отримані ЗРК від Китаю на можливу заміну С-125
Демонстрація HQ-17E під час параду на 32-річчя збройних сил Таджикстану

Портал Army Recognition пише про те, що Таджикистан 23 лютого 2025 року проводив парад на честь 32-річчя створення національних збройних сил, і в рамках цього заходу відбулась зокрема демонстрація чотирьох пускових установок китайського ЗРК HQ-17E та двох транспортно-заряджальних машин до них.

До цього моменту офіційно про поставку цих китайських систем протиповітряної оборони для армії Таджикистану публічно не оголошувалось. Демонстрація HQ-17E на параді стала свідченням того, що оборонна співпраця між Китаєм і Таджикистаном стала все тіснішою.

Якщо відштовхуватись від даних The Military Balance 2024, то на початок минулого року Таджикистан мав у своєму розпорядженні мав лише три пускові установки С-125 "Печора-2М", три пускові установки С-125 М1 "Нева-М1", неназвану кількість ПЗРК "Стрела-2" та вісім одиниць БТР-3Д "Скрежет" із ЗУ-23-2.

Демонстрація HQ-17E під час параду на 32-річчя збройних сил Таджикстану

Із військової авіації в Таджикистані наявні лише чотири L-39, чотири Ми-24 та один Ту-134. Ці всі дані підкреслюють, наскільки вагомою для цієї країни в Центральній Азії може бути вагомою поставка китайських засобів ППО в складі чотирьох ПУ та двох ТЗМ комплексу HQ-17.

Посилення протиповітряної оборони для Таджикистану, власний оборонний бюджет якого складає в еквіваленті до 150 мільйонів доларів, виглядає актуальним і на тлі загрози з Афганістану, де "Талібан" має відновлену армійську авіацію. Але й також - на тлі проблем з Киргизстаном, котрий має на озброєнні турецькі розвідувально-ударні БПЛА типів Bayraktar TB2 та навіть Akinci.

Bayraktar TB2 та Akinci збройних сил Киргизстану, 2023 рік, фото - Defence Turk

Саме на цьому тлі й виникає момент про конкуренцію китайських і турецьких зразків озброєння, а точніше – як вони можуть показати себе у випадку прямого протистояння.

Уточнимо, що китайський HQ-17 може мати два варіанти – гусеничний та колісний (з позначенням HQ-17A); а в свою чергу експортний HQ-17E походить саме від колісного варіанту HQ-17A. На одну пускову установку цього ЗРК може вміщатись до восьми зенітних ракет, заявлені показники дальності та висоти ураження цілі складають до 15 кілометрів та до 10 кілометрів відповідно.

Читайте також: Китай вперше публічно показав свій аналог THAAD та С-500 під назвою HQ-19, про який досі відомо мало