Попри те, що Японія у січні цього року законтрактувала 400 крилатих ракет Tomahawk за 1,7 млрд доларів, Токіо активно веде розробку своєї власної крилатої ракети SSM-2 (зустрічаються індекси: Type 12 SMM-2 та Type 17) від Mitsubishi Heavy Industries.
Про її перші випробування повідомила японська агенція із закупівель, технології та логістики (Acquisition Technology & Logistics Agency) при міноборони країни. Запуск ракети був здійснений з наземної пускової, при цьому всі випробування мають бути завершені вже у 2025 році, бо саме цей рік визначений, як початок її постачання до війська. Також в агенції вказали, що до кінця 2026 року SSM-2 має бути завершена розробка корабельної версії, а до кінця 2027 року - повітряної.
Читайте також: Німецькі Eurofighter вперше запустили далекобійну ракету Meteor: на це пішло парадоксальні три роки
На опублікованих фото можливо помітити, що SSM-2 має складну форму фюзеляжу, яка покликана зменшити радіолокаційну помітність. Для пуску традиційно використовується ракетний прискорювач, який після відпрацювання відокремлюється від ракети, яка продовжує політ за рахунок малогабаритного турбореактивного двигуна.
Дальність польоту SSM-2 має становити спочатку 900 км, а згодом зрости до 1500 км. Але цікавіше те, що ця розробка проходить шлях, яким йде і український "Нептун". Бо мова йде про розвиток протикорабельної ракети, яку "навчили" бити і по наземних цілях та збільшили її дальність.
Бо історія SSM-2 починається з ASM-1 була прийнята на озброєння у 1980 році, та при вазі 600 кг мала бойову частиною вагою 150 кг. Вона мала твердопаливний двигун, який дозволяв долати до 50 км, а для наведення на ціль використовувалась радіолокаційна головка самонаведення.
Глибока модернізація цієї ракети у Type 88, SSM-1, у версії для берегових ракетних комплексів та Type 90, SSM-1B у корабельному, стала на озброєння у 1988 та 1990 році відповідно. При аналогічній масі у 600 кг, вона вже несе 260 кг бойової частини та має дальність знищення кораблів до 180 км, що досягнуто встановленням турбореактивного двигуна TJM2.
Вже у 2010-х роках сили самооборони Японії отримали її модернізовану версію Type 12, яка отримала супутникову навігацію, систему навігації TERCOM, що дозволяє уражати наземні цілі та загалом здійснювати тривалі польоти над суходолом, а також інтеграцією до автоматизованих систем управління військами.
І саме вже з цієї версії Type 12, шляхом ще однієї глобальної модернізації, створюється SSM-2 в якій вже доволі важко впізнати ASM-1. Але саме так і працює еволюція розвитку озброєння і тому цілком можливо, що і з українським "Нептуном" відбуваються подібні метаморфози. Бо ця українська крилата ракета отримала можливість знищувати наземні цілі й летіти далі ніж 280 км.
Читайте також: Яке реально цікаве для України озброєння є у Сирії, і наскільки реально його звідти дістати