У грудні 2024 році стало відомо, що у рамках мультинаціональної програми зі створення винищувача шостого покоління під назвою GCAP (Global Combat Air Program) було узгоджене важливе рішення - а саме створення спільного підприємства, учасники якого (BAE Systems від Великої Британії, Leonardo від Італії та об’єднання JAIEC від Японії (загалом близько 130 компаній включно з. Mitsubishi Heavy Industries).
І цим рішенням фактично ці три країни закрили від інших проєкт винищувача Tempest, і передусім тут йдеться про Саудівську Аравію, яка раніше висловлювала свою зацікавленість в участі у цій програмі. Втім, остання у випадку участі у таких проєктах наполягала на тому, щоб мати гідну частку в напрямку локалізації виробництва тих чи інших компонентів виробу, а у випадку з літаком країна зіштовхнулася з тим, що не має відповідного досвіду для цього.
Читайте також: Яку протиповітряну оборону має Саудівська Аравія, і як ефективно вона працює

Водночас, як виходить із нещодавньої заяви представника італійської компанїі-учасника проєкту GCAP Leonardo Лоренцо Маріані, Саудівська Аравія все ж таки має шанс взяти участь у цій програмі. Він зокрема підтверджує той факт, що для участі у проєкту Ріяд повинен попрацювати над удосконаленням своїх навичок в аерокосмічній галузі, таку заяву Маріані зробив у коментарі виданню Defense News.
Причому йдеться не про якісь невизначені показники, а конкретні дії - а саме налагодження складальних ліній для гелікоптерів NH90 і також винищувачів Eurofighter Typhoon. Зі слів Маріані також виходить, що попри те, що Саудівська Аравія має вагомий аргумент у вигляді грошей, передусім у рамках проєкту GCAP враховується промисловий потенціал партнерів.
Про те, що Саудівська Аравія зрештою може приєднатися до GCAP раніше цього року говорила й італійський прем’єр-міністр Джорджія Мелоні - вона висловила підтримку участі Ріяду в проєкті, але наголосила на тому, що це буде не швидко.
Щоправда, варто відзначити, що йдеться про окремі заяви одного учасника GCAP із трьох, тоді як поки незрозуміло, які загалом настрої панують щодо участі ще однієї сторони.
Оскільки зрештою у випадку, якщо Саудівська Аравія отримає "зелене світло", то йтиметься про те, що інші компанії-учасники зрештою мали б "ділитися" зі своїм новим партнером, а з цим можуть виникнути нові суперечки та проблеми.
Нагадаємо, раніше Defense Express розповідав про те, що замість недоступних F-35 Саудівська Аравія кинула око на турецький KAAN.
Читайте також: Перші THAAD Саудівська Аравія має отримати в 2026 році, але перші 100 осіб на ці комплекси уже навчили