xcounter
#

"Якщо ми не почнемо роботу з січня 2021 року - ми закриваємо питання вітчизняного суднобудування" - директор ДП НДІ "Квант"

5172
Модель корвета проекту 58250 на ЧСЗ. 2012 рік
Модель корвета проекту 58250 на ЧСЗ. 2012 рік

Очільник держпідприємства вважає, що в України вже немає часу відкладати проблему розвитку вітчизняного суднобудування

Директор ДП НДІ "Квант", що в майбутньому має стати одним із членів холдингу "Радарні системи" В'ячеслав Положенцев вважає, що ситуація з військовим суднобудуванням в Україні є надкритичною.

На його думку, подальше відкладання розробки та реалізації вітчизняних морських оборонних проектів на користь іноземних, призведе до повної втрати країною суднобудівної індустрії та знищення цілої низки суміжних оборонних підприємств, які залучені в цій сфері.

Читайте також: "Повітряна подушка" з "Нептуном": миколаївський ракетний катер "Богомол"
корвети класу Ada
Турецьки корвети класу Ada почали будувати з 2005 року. Наразі виготовлені чотири кораблі цього проекту. Головний корабель проекту - F511 TCG Heybeliada

При цьому В'ячеслав Положенцев дуже критично ставиться до анонсованих проектів з будівництва ракетних катерів та корветів.

"Що дає нам, скажімо, співпраця з Великою Британією з будівництва ракетних катерів? Відповідь - мінімум два роки без замовлень для українських підприємств. Чи дає це можливість посилити обороноздатність держави? На перший погляд, так, але лише в короткостроковій перспективі", - відзначив директор ДП НДІ "Квант".

РК Ares FAMB
Ракетний катер Ares FAMB від британської компанії BMT

"Адже ми назавжди будемо прив'язані до іноземних систем озброєння, електроніки, управління. А хто буде виконувати ремонт і модернізацію? Наші судноремонтні підприємства? Ні, вони будуть виконуватися за кордоном. Адже заробляють не стільки за рахунок постачання об'єктів замовнику, скільки за рахунок послуг, технічного обслуговування, яке проводиться протягом його життєвого циклу. І за це доведеться дорого заплатити - в прямому сенсі, фінансово (виплати по британському кредиту будуть забирати з військового бюджету щонайменше по $150 млн кожен рік впродовж 10 років), і в переносному - ціною існування своєї суднобудівної індустрії", - наголосив він.

Т-80УД, Т-84 та БМ
ДП НДІ "Квант" також розроблені та освоєні у виробництві компоненти стабілізатора основного озброєння для танків Т-80УД, Т-84 та БМ "Оплот"

В'ячеслав Положенцев виразив сумнів у тому, що хтось підраховував, чи переживуть вітчизняні суднобудівні та суміжні підприємства дворічне простоювання у період, поки ті ж перші катери будуть будувати у Британії й навряд чи дотягнуть до передбачуваного Меморандумами "перенесення виробництва в Україну" (яке, доречи, не означає встановлення на локалізовані катери українських систем).

БМП-1У, БТР-3 та БТР-4
ДП НДІ "Квант" розробило та випускає оптико-телевізійні приціли для легкої бронетехніки, як то БМП-1У, БТР-3 та БТР-4

"На моє глибоке переконання, переносити виробництво буде вже нікуди. У нас сьогодні немає часу на зволікання - навіть двох років! Думаю, ми вже взагалі не можемо оперувати роками та навіть місяцями - швидше за все годинами, хвилинами. Якщо ми не почнемо роботу з січня майбутнього року, потрібно знайти в собі сміливість і визнати - ми закриваємо питання вітчизняного суднобудування, і відмовляємося від цієї галузі. У тому числі й від такого важливого і високотехнологічного елемента, як морське приладобудування, яким займаємося ми. Неприйняття ключових рішень призведе до сумних результатів вже буквально завтра", - відзначив він.

Система
Оптико-електронна система спостереження та розвідки "Спін" розроблена фахівцями ДП НДІ "Квант"

"У нас же є власна школа кораблебудування! Так, вона в основі своїй ще радянська - але вже адаптована до сучасних реалій, їй цілком під силу ці проекти. У ДПЦК великий досвід розробки проектів в інтересах іноземних замовників, а підприємства ОПК України - такі, як наше - ще мають можливість їх реалізувати", - переконаний він.

КОЕП
Морський варіант КОЕП "Каштан-3М" від ДП НДІ "Квант"

Очільник підприємства, що входить до ДК "Укроборонпром" також вважає, що Україна може відродити вже "похований" проект 58250. При цьому, він нагадує, що на розробку й будівництво головного корвету вже витрачені великі гроші, які просто пропадуть, якщо не відновити проект.

корвет проекту 58250
Модель українського корвета проекту 58250 серії "Володимир Великий"

Також В'ячеслав Положенцев зазначив, що для відновленого та переробленого українського корвета можна буде використати низку старих напрацювань, частина яких вже оновлена й відпрацьована при модернізації фрегата "Гетьман Сагайдачний".

Фрегат проекту 11351 "Гетьман Сагайдачний" під час українсько-американських навчань "Сі Бриз - 20

"Чи під силу сьогодні Україні завершити будівництво корвета? Моя відповідь - однозначно так. Звичайно, з'явилися нові проблеми, потрібно створити нові коопераційні ланцюжки, визначитися з постачальниками артилерійських систем, зенітно-ракетних комплексів - у нас в Україні їх немає. Потрібно вирішити ще безліч питань. Але, з іншого боку, у нас вже фактично є протикорабельний ракетний комплекс - "Нептун" (нагадаємо на момент розробки проекту планувалося закупити закордонний комплекс ПКР). Решту ми зможемо закупити", - вважає Директор ДП НДІ "Квант".

комплекс
Одна з "морських" розробок ДП НДІ "Квант".комплекс спостереження та розвідки "Селена-Х"

"Але необхідно прийняти політичне рішення про відновлення робіт, і відкрити фінансування", - додав він.

За оцінками В'ячеслава Положенцева, у разі відновлення робіт, через півтора-два роки об'єкт буде спущений на воду. Після цього, протягом ще року, корвет буде комплектуватися всім необхідним обладнанням виробництва українських підприємств - в тому числі НДІ "Квант". Ще не менш як рік знадобиться для випробувань.

Система
Одна з "морських" розробок ДП НДІ "Квант" оптико-електронна система управління вогнем "Сармат-2"

"Таким чином, до кінця 2024 року - в крайньому разі, в першому півріччі 2025 го - у нас може бути прийнятий на озброєння перший корвет", - наголосив директор держпідприємства.

Читайте також: Новий СРК "Лагуна" має почати держвипробування до кінця року