xcounter
#

Який резонанс створила новина про Taurus під Gripen для Швеції, і чи можна буде ці КР повісити на F-35

24321
Ударний літак Tornado та крилата ракета Taurus, фото ілюстративне, джерело - MBDA Deutchland
Ударний літак Tornado та крилата ракета Taurus, фото ілюстративне, джерело - MBDA Deutchland

Скільки ракет цього типу теоретично можуть замовити шведи, та чи вдасться продати "Тауруси" ще й Норвегії

В лютому 2025 року стало відомо про те, що Міноборони Швеції планує провести модернізацію своїх "Гріпенів" під Taurus, хоча здавалось, що ці літаки й так озброєні крилатими ракетами цього типу. Кількість КР, які потенційно може замовити Швеція, наразі не розкривається, але сам факт про таке можливе замовлення уже створив певний резонанс.

На цьому тлі німецький портал Hartpukt опублікував колонку докторанта та військового аналітика університету Осло Фабіана Хоффмана, яка може пояснити причину резонансу від цієї новини, який обсяг ракет теоретично може замовити Швеція, та наскільки реальною може виявитись інтеграція Taurus під норвезькі F-35.

Читайте також: Німеччина створює нову ракету RCM на 500 км без деталей від США, яка б нам була потенційно цікавіша за Taurus
Процес спорядження крилатої ракети Taurus, зображення з відкритих джерел

Як нагадує Хоффман в своїй публікації, на даний момент єдиний тип крилатих ракет авіаційного базування, який виготовляється на потужностях європейського ОПК - це SCALP-EG/Storm Shadow, оціночний обсяг виробництва складає 50-100 одиниць на рік; країни Європи до цього моменту орієнтувались хіба що на поповнення арсеналу протикорабельних ракет.

Сама по собі новина про замовлення робіт по модернізації шведських "Гріпенів" під Taurus окрім всього іншого означає, що Швеція планує нарешті отримати власне далекобійне ракетне озброєння. А на стратегічному рівні – що ракетна індустрія всієї Європи може отримати новий поштовх до розвитку.

Теоретично, обсяг замовлення саме для Швеції може скласти 100-300 одиниць, якщо брати аналогічно до того, в яких кількостях шведське Міноборони замовляло для своєї берегової оборони новітні ПКР типу RBS-15 Mk3/Mk4. При цьому шведи можуть отримати саме доопрацьований варіант Taurus, який наразі передбачається і для Бундесверу також.

Пуск шведської ПКР RBS-15, ілюстративне фото з відкритих джерел

Цілком ймовірно, що слідом за Швецією новим потенційним замовником німецьких ракет може стати Норвегія, котрій була б цікава інтеграція Taurus під F-35. Але нюанс в тому, що проти такої інтеграції можуть виступити США, які є виробником F-35 та крилатих ракет JASSM-ER.

Також Хоффман припускає, що в разі ухвалення відповідного рішення про Taurus для України офіційний Берлін поставити орієнтовно 50-100 ракет цього типу.

Аналітик підкреслює, що сплеск інтересу до далекобійних ракет в Європі слід конвертувати в реальний результат для європейської оборонної промисловості.

Раніше Defense Express писало також про те, що Франція ще в 2000-х роках списала ракети AS-37 Martel проти російської ППО, а нові такого класу будуть за кілька років.

Ударний літак Tornado та крилата ракета Taurus, фото ілюстративне, джерело - MBDA Deutchland
Читайте також: Туреччина відстрілялась своїм аналогом "Нептуна", Kara Atmaca, на рекордні понад 400 км