xcounter
#

Хоча JAS 39 Gripen має двигун від США, Колумбія вирішила все ж замовити саме ці літаки, а не F-16

13174
JAS 39 Gripen, фото - Saab
JAS 39 Gripen, фото - Saab

Тепер цікаво, чи стануть американці виконувати погрозу про вето на свої компоненти під "Гріпени"

Президент Колумбії Густаво Петро на своєму профілі в Twitter оголосив про рішення замовити для своїх повітряних сил літаків JAS 39 Gripen.

Таке повідомлення прозвучало на тлі рішення США запровадити 10%-мито на імпорт з Колумбії, та на тлі рішення Швеції взяти участь в колумбійській авіаційній виставці F-Air 2025 у якості почесного гостя, пише портал Infodefensa.

Читайте також: Румуни заявляють, що Нідерланди їм віддають усі 18 F-16 для навчання в тому числі пілотів ЗСУ

Сама Колумбія в обмін укладення угоди по літакам отримає від Швеції "компенсаційний пакет", який передбачатиме інвестиції в соціальний сегмент - виробництво енергії на сонячних електростанціях, водогони та обладнання для лікарень.

Такий компенсаторний обмін "контракт на літаки в обмін на соціальну інфраструктуру" виглядає дещо незвичним. При цьому лишається невідомим, чи буде Колумбія в рамках контракту на "Гріпени" зі Швецією обговорювати можливі вкладення у місцевий аерокосмічний сектор.

Також наводиться деталізація, що Колумбія йшла до контракту на нові літаки для свої ВПС ще з 2011 року, і що мовляв автори Reuters ще з 5 листопада 2024 року чекали на офіційне оголошення колумбійської влади замовити саме JAS 39 Gripen, а не американські F-16.

Двигун General Electric F414G, ілюстративне фото від GE Aerospace

Від Defense Express тут хочемо нагадати, що ще з початку 2025 року США публічно погрожували Колумбії, що накладуть вето на використання компонентів свого виробництва під "Гріпени" в разі замовлення, і в даному випадку мова зокрема про двигун General Electric F414G.

Попередні дані про можливе замовлення Колумбії на JAS 39 Gripen передбачали, що контракт буде укладений лише на 10 літаків, очікувана вартість складала 2 мільярди доларів, із яких 50% мало піти на розгортання інфраструктури.

Водночас, заявлена Infodefensa ціна в 2 мільярди євро за 16 літаків, або ж середній показник 125 мільйонів євро за один винищувач наразі виглядає сумнівною хоча би з огляду на те, що ще в 2014 році Бразилія замовляла "Гріпени" по значно вищій ціні - 5,44 мільярди доларів за 36 літаків, або ж по 151 мільйон доларів за "борт".

Раніше ми також писали про те, чи може Gripen позбутися головного недоліку, тобто американського двигуна та чи врятує це винищувач.

Читайте також: Давити тарифами, погрожувати анексією, а потім вимагати купувати американську зброю - до чого призведе така політика США