Франція знайшла нового покупця на свою оборонну продукцію, і це Чорногорія, яка на цьому тижні уклала угоду про придбання двох патрульних кораблів проекту OPV 60M, вартість яких наразі не розкривається.
Відомо, що угоду підписували представники оборонних відомств обох країн, будівництво кораблів відбуватиметься на потужностях кораблебудівної компанії Kership в Чорногорії, частиною акцій якої володіє французька Naval Group.
Читайте також: Як поляки хотіли продати в Португалію свій ЗРК малої дальності Poprad, і чому в підсумку не вийшло
У відкритому доступі є наступні характеристики патрульних кораблів OPV 60M: водозаміщення – 620 тонн, довжина та ширина корпусу – 62,2 метри та 9,5 метрів відповідно, дальність та автономність ходу – 5 тисяч морських миль та 21 доба, набір озброєння – носова артустановка та кілька кулеметних установок.
На цьому тлі може виникнути цілком логічне питання про те, чому Франція продала Чорногорії саме патрульні кораблі, а не наприклад авіатехніку чи озброєння для сухопутних підрозділів. Бо раз на то пішло, Чорногорія сусідить із тою ж Сербією, яка системно нарощує спроможності своїх збройних сил.
В свою чергу, оборонний бюджет Чорногорії у минулому році склав лише 123 мільйони доларів, при загальній чисельності збройних сил у 2,8 тисяч кадрових військовослужбовців та 2 тисячі резервістів, при чисельності сухопутних військ в 1,8 тисяч військовослужбовців. І тут картина виглядає так, що в казні країни навряд чи є «зайві» гроші на кораблі як доволі коштовний вид військової техніки.
Але в тому й нюанс, що по-перше – судячи з усього, Франція зуміла запропонувати Чорногорії базову привабливу умову в тому, що будівництво кораблів відбуватиметься саме на локальних, тобто чорногорських потужностях.
Ну а по-друге, як уточнює в своїй публікації по цій темі французький портал Opex360, в рамках своїх зобов’язань як учасник НАТО Чорногорія має захищати саме своє морське узбережжя, але у неї для виконання таких завдань банально не вистачає матеріально-технічної частини.
Якщо конкретніше, то зараз флот Чорногорії складається лише з двох патрульних катерів (колишні ракетні) проекту Končar, збудованих ще за часів Югославії, один з яких перебуває в резерві, та одне судно логістичного забезпечення. Щоправда, до 2019 року чорногорські ВМС використовували два фрегати проекту Kotor з повним водозаміщенням майже у 1500 тонн, котрі також були збудовані за часів Югославії, і які довелось списати по причині відпрацювання ресурсу служби.
Тому в підсумку й вийшла ситуація, коли Чорногорія мала в першу чергу купувати саме патрульні кораблі, хоча й має вкрай невеликий розмір оборонного бюджету.
До речі, Чорногорія є також в списку країн, які надавали пряму військову допомогу Україні, мова про затрати на рівні 14% від оборонного бюджету, і про це ми розповідали в окремій публікації.
Читайте також: Для чого компанія з Нідерландів купила списані в Таїланді L-39ZA "Варшавського договору", і чим це нам актуально