xcounter
#

Для чого компанія з Нідерландів купила списані в Таїланді L-39ZA "Варшавського договору", і чим це нам актуально

20299
L-39ZA Королівських ВПС Таїланду, фото архівне, джерело - Teerawut Wongdee
L-39ZA Королівських ВПС Таїланду, фото архівне, джерело - Teerawut Wongdee

Який сегмент робіт виконують такі структури, та з чим пов’язаний їх інтерес до старих зразків авіатехніки

На шпальтах кількох профільних ресурсів з’явилась новина про те, що нідерландська приватна військова компанія AEC Skyline придбала в Таїланду три легкі штурмовики типу L-39ZA, котрі були виведені з експлуатації у 2021 році.

Відомо, що AEC Skyline базується на аеродромах в Нідерландах та Бельгії, основні замовники – це оборонні відомства США та Нідерландів, а основний профіль надання послуг – виконання ролі "агресора" під час навчальних повітряних боїв, підготовка передових авіаційних навідників (JTAC) та відпрацювання завдань по веденню радіоелектронної боротьби.

Читайте також: Ізраїль розглядає поставлення на озброєння російських ПТРК "Корнет" та іранських Almas

Далі ми згадаємо про такий базовий факт - в країнах Заходу працює кілька приватних військових компаній, які можуть виконувати різного роду підряди для забезпечення бойової підготовки національних збройних сил.

При цьому окрему увагу привертає факт існування ПВК, які працюють в "авіаційному" сегменті, тобто мають власний флот військових літаків та спеціалізуються на бойовій підготовці військово-повітряних сил за різними сегментами.

Окрім уже придбаних L-39ZA, AEC Skyline в своєму розпорядженні має також мінімум два літаки L-39 та мінімум один Learjet 36A. Із набутих трьох L-39ZA один піде як "донор запчастин", інші два використовуватимуться за прямим призначенням.

Тут варто деталізувати, що на початок того ж 2021 року Таїланд мав «на папері» аж 26 літаків типу L-39ZA, але по факту в повітря могла піднятись лише незначна кількість "бортів". Ці літаки Таїланд придбав із запасів колишньої "НДР" після розвалу "соціалістичного табору".

Також нагадаємо, що L-39ZA – це легкий штурмовик на базі L-39C, який може брати до 1100 кілограмів бойового навантаження на чотирьох вузлах зовнішньої підвіски, вільнопадаючі бомби або некеровані реактивні снаряди; також цей літак оснащений 23-мм двоствольною авіаційною гарматою ГШ-23Л з боєзапасом в 150 пострілів.

Якщо факт про "авіаційні" ПВК на Заході важливий для нашої країни в контексті роботи "авіаційної коаліції" по переходу ЗСУ на літаки західного зразка, то будь-які дані по легким штурмовикам L-39ZA часів "Варшавського договору" ще і в такому ключі – в квітні 2024 року Литва оголосила про передачу літака такого типу для нашого війська в рамках одного із пакетів військової допомоги.

Литовський L-39ZA, архівне фото з відкритих джерел
Читайте також: Яка країна досі має рідкісні легкі штурмовики L-39ZA, і скільки піде на ремонт