Ще у травні 2024 року вперше з’явились повідомлення про те, що вслід за отриманням 24 F-16 від Данії за 300 мільйонів доларів частково в кредит Аргентина хоче отримати повітряні танкери та нові підводні човни для свого флоту.
Тепер ця історія з планами аргентинців на нові підводні човни отримала новий розвиток, наразі картина виглядає так – Буенос-Айрес хоче купити три субмарини проекту Scorpene, які коштуватимуть 2 мільярди доларів, але грошей під це поки що нема.
Читайте також: В Україні тестують високоточні боєприпаси для дронів, які можна скидувати з висоти 1 км: це про гігантський стрибок ефективності
Як деталізує портал Defense News, уже в жовтні цього року Аргентина та французька NavalGroup планували підписати Лист про наміри (Lol), який би визначав параметри майбутньої угоди по придбанню субмарин, але наразі підписання цього листа загальмувало через те, що "перемовини по фінансовим питанням зайняли більше часу, аніж очікувалось".
При цьому структура ситуації виглядає так: хоча Франція готова дати вигідні умови кредитування на підводні човни, Аргентина відчуває складнощі із забезпеченням гарантій по кредитам, через складне становище свого державного бюджету.
Для ілюстрації нинішнього становища Аргентини можна навести наприклад дані The Military Balance, за якими оборонний бюджет цієї країни в 2023 році складав еквівалент 2,94 мільярди доларів при чисельності збройних сил в 72,1 тисяч військовослужбовців. І це з поправкою на те, що Аргентина також веде програму по модернізації своїх легких танків TAM і хоче заодно придбати самохідну артилерію в Ізраїлю та Швейцарії.
На цьому тлі прагнення Буенос-Айреса придбати нові підводні човни всупереч явному дефіциту ресурсів пояснюється наступним фактом: формально ВМС Аргентини мають в своєму розпорядженні дві субмарини, але жодна з них в море вийти не може.
Якщо конкретніше, то перший з наявних двох підводних човнів ARA Salta може використовуватись скоріше як плавучий навчальний стенд для майбутніх підводників, бо цей корабель більше не може занурюватись під воду, а другий, під назвою ARA Santa Cruz – безнадійно застряг на ремонті, який тривав з 2016 по 2020 роки, і так й не був завершений. Через це аргентинські моряки вимушені користуватись субмаринами ВМС Перу, аби отримувати хоч якусь практику.
Але з іншої сторони, у самій Аргентині зараз понад 50% населення живе за межею бідності, і на цьому тлі перевантаження державної казни через закупівлю нової техніки та озброєння може привести до зростання соціальної напруженості.
Читайте також: Буде цікава можливість вперше на практиці порівняти Gripen, F-15 та F-16 під час навчань в Бразилії у листопаді 2024 року