В останні два тижні Військово-Морські Сили України у взаємодії з іншими родами сил ЗСУ суттєво активізували свою бойову підготовку, що є само по собі доброю новиною. З іншої сторони, акцент у цих навчальних заходах був саме на "наземну" складову наших ВМС, що в принципі протирічить прикметнику "військово-морські" у назві цього роду сил.
Зокрема, як уже розповідав Defence Express, 19 квітня флоти України та Румунії провели спільне навчання типу PASSEX у акваторії Чорного моря. Для їх проведення було залучено СДК "Юрій Олефіренко" та румунський корвет Contraamiral Horia Măcelaru.
Читайте також: ЗСУ розпочали випробування САУ Dana-M2: як тестують нову зброю (фото)
Під час цих навчань відпрацьовувалось відбиття атаки малорозмірних катерів, контроль за безпекою мореплавства у визначеному районі, організація протиповітряної оборони та буксирування ушкодженого корабля (в даному випадку – румунського корвета).
22 квітня морська піхота відпрацьовувала висадку на Тендрівську косу, для проведення цього заходу був залучений десантний катер "Сватове".
Водночас, 23 квітня цього року, морська авіація ВМС України провела навчання по ураженню надводних цілей авіаційними бомбами. Для цього заходу бойової підготовки були залучені гвинтокрили Мі-14, а навчання відбувались за наступним сценарієм.
Морська авіація ВМС розгорнула у визначеній зоні польовий аеродром, екіпажі Мі-14 отримали цілевказівки, підняли свої машини в повітря, прорвали ворожу ППО та відбомбились авіаційними бомбами по надводним цілям умовного противника.
А 24 квітня ВМС України провели спільні тренування із Повітряними Силами України та Держприкордонслужбою. Сценарій цих тренувань не розголошувався. Як випливає із супровідних фото, до цих навчань були залучені катери ВМС України типу Island та допоміжний корабель "Олександр Охріменко".
В свою чергу, 26 квітня стало відомо, що 406-та окрема артилерійська бригада імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова провела тактико-спеціальні заняття. Артилеристи вчились діяти під час захисту морського узбережжя від десанту противника, зоною для навчань були Миколаївщина та Одещина.
Паралельно, військовослужбовці 36 бригади морської піхоти провели на Одещині тактико-стройові навчання по темі організації протидесантної оборони на загрозливих напрямках.
За легендою навчань, тактична група морської піхоти отримала сигнал про наступ умовного ворога, після чого здійснила марш колоною військової техніки в район ймовірного прориву. До складу тактичної групи морської артилерії також було включено реактивну артилерію та протитанкові засоби, котрі є в розпорядженні морської піхоти.
Своєрідною кульмінацією стали навчання, що відбулись 28 квітня. Тоді, нагадаємо, Командування об’єднаних сил Збройних Сил України організувало поблизу адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом тренування екіпажів тактичних ракетних комплексів "Точка-У". Вони провели умовні пуски по місцях завантаження десанту умовного противника на кораблі та гвинтокрили.
Одночасно, підрозділи реактивної артилерії ВМСУ провели свої тренування на Одещині. Розрахунки РСЗВ БМ-27 "Ураган" тренувались підтримувати вогнем дії механізованих підрозділів Сухопутних військ в ході оборонного бою.
З однієї сторони, можемо зробити висновок, що за умов об’єктивної нестачі корабельного складу наші ВМС намагаються реалізувати щось на кшалт "стратегії Вегенера" навпаки – тобто контролюючи суходіл, завдавати максимальних втрат для військово-морських сил противника, Чорноморського флоту РФ в даному випадку.
З іншої сторони, майже усі сценарії таких навчальних заходів передбачали, що із-за нестачі корабельного складу ВМС України країна-агресор РФ зможе задіяти Чорноморський флот та перенести бойові дії і на чорноморське побережжя нашої держави.
Відповідні позиції "гібридного тиску" Кремля на нашу державу створює навіть чисто гіпотетична перспектива відрізання України від Чорного моря. У нас є популярним аргумент, що Україна – це бідна країна, що не може собі дозволити будівництво повноцінного військового флоту.
Але тут можливі затрати на будівництво кораблів слід порівнювати із можливими втратами національної економіки, якщо раптом РФ зможе влаштувати блокаду наших чорноморських портів – основних "воріт" для експортних поставок України обсягом 50 мільярдів доларів щороку.
Все викладене є аргументами на користь того, що воєнно-політичне керівництво нашої держави має втілювати у життя уже раніше заявлені кораблебудівні програми – чотири корвети Ada за турецьким проектом, вісім ракетних катерів за британським проектом та добудову корабля проекту 58250 "Володимир Великий" як легкого фрегата.
Звісно, що за умов максимального залучення українських корабелів та вітчизняних технологій.
Читайте також: Поки чекають на лопаті до Мі-24: гвинтокрили Мі-8 "знищують цілі" в зоні ООС