xcounter
#

Ізраїльський танк Merkava для України: на скільки це взагалі реально і чи є інші цікаві варіанти

Merkava Mk IV, замінила в Ізраїлі у стройових частинах всі машини попередніх версій (всі фото: ЦАХАЛ)
Merkava Mk IV, замінила в Ізраїлі у стройових частинах всі машини попередніх версій (всі фото: ЦАХАЛ)
3752

До інформації щодо експорту з Ізраїлю до України озброєння необхідно ставитись виключно з точки зору реалізму, хоча існує доволі цікавий варіант, коли ЗСУ все ж таки посилиться цілою танковою бригадою

Після появи офіційної інформації про те, що Ізраїль готується до першого в історії експорту танків Merkava до двох країн, одна з яких знаходиться у Європі, об'єктивно було лише питанням часу, коли буде зроблено припущення, що мова йде про Україну.

Нагадаємо, що про експорт до неназваних країн Merkava у версії Mk II та Mk III повідомив очільник відділу оборонного експорту міноборони Ізраїлю Яір Колес. А вже потім ізраїльське видання Walla з посиланням на неназваного польського експерта повідомила, що танки можуть йти до України та Польщі.

Читайте також: Оновлений перспективний корейський танк K3: футуризму стало менше, але загальна тенденція залишилась
Merkava Mk III
Merkava Mk III

Але зазначимо, що за офіційною інформацією лише одна з країн, яка є потенційним покупцем цих машин, знаходиться у континентальній Європі. Й у будь-якому випадку, продаж танків Merkava до України виглядає, як дещо з розряду виключно теоретичної можливості. Бо наразі Ізраїль не допомагає Україні озброєнням, не продає Україні озброєння, а також блокує реекспорт озброєння до України.

В цій ситуації доволі оптимістично сподіватися на те, що країна одразу перейде до продажу танків. Більше того, як вже писав Defense Express, Яір Колес доволі детально розписав позицію Ізраїлю щодо експорту озброєння, яка хоч й не торкалась України напряму, але цілком пояснює блокування навіть реекспорту озброєння. З нею можливо не погоджуватись, але це право кожної країни обирати той бік історії, який вона хоче.

Чи можливо, що щось змінилось у цій позиції - в теорії так. На практиці - під питанням. Але серед потенційних покупців танків Merkava, один з яких знаходиться у "континентальній Європі", на перших місцях, скоріш за все, знаходяться абсолютно інші країни.

Merkava Mk II
Merkava Mk II

Але справа в тому, що можливо все ж таки Україна буде вигодоотримувачем від цієї угоди. Зокрема у рішенні щодо експорту танків з Ізраїлю час від часу спливає певна роль США. Й можливо уявити ситуацію, коли саме США спонсорує закупівлю ізраїльських танків, а та передає до України наявний танковий парк за "круговим обміном".

Зокрема такою країною може бути Кіпр, який експлуатує доволі значну кількість Т-80У - 82 одиниці, тобто фактично на цілу танкову бригаду, а також 43 одиниці БМП-3. Більше того, країна була готова на "круговий обмін" вже цією зимою, але хотіла німецькі Leopard 2. Водночас задовольнити таке бажання, враховуючи поточні виробничі можливості німецького ОПК, навіть у випадку потреби їх відновлення, фактично неможливо.

Але у порівнянні із варіантом продажу Merkava до України, також виключно теоретичний варіант з Кіпром, все ж таки виглядає більш реалістичним. Хоча в самому Ізраїлі рішення щодо експорту танків зараз активно критикується через те, що Merkava Mk III хоча й виведена зі стройових частин, але залишається на озброєнні резервних частин на випадок "великої війни".

Читайте також: Тепер рашисти обладнують "мангалами" танки прямо на заводі: як виглядає нова версія