xcounter
#

Іран "штампує" копію Х-55, що може "перекочувати" до рашистів для "заміни" Shahed-136

Іранська ракета Quds-351, ілюстративне зображення з відкритих джерел
Іранська ракета Quds-351, ілюстративне зображення з відкритих джерел
6953

Тим більш, що тут мова про "невисокотехнологічний" вид зброї, який може збиратись із вузлів буквально в польових умовах

Рашисти та Іран планують збудувати на території РФ, в місті Єлабуга, завод по виробництву дронів-камікадзе. Заявляється, що на потужностях такого заводу мають виготовити аж 6 тисяч "літаючих мопедів". І водночас – що там же планують розробити та виготовляти новітній "швидкісний безпілотник" на "заміну" Shahed-136, що має створити "нові проблеми для ППО України".

Цифру в 6 тисяч дронів-камікадзе, які мають виготовити лише на одному із заводів РФ, можна поставити під сумнів. Бо тут виникає цілком закономірне питання, де рашисти та їх союзники візьмуть стільки комплектуючих для такої кількості "літаючих мопедів". Особливо якщо пригадати, що 80% комплектуючих для "Шахедів" походять саме із США, і тут питання саме в обмеженості ресурсу. Але от на вказівку про новітній "швидкісний безпілотник" варто звернути окрему увагу.

Читайте також: Наскільки потужним має бути безпілотник, щоб точно знищити завод по виробництву ракет чи Shahed-136
Завод з виробництва Shashed-136 та інших дронів у місті Ісфахан, що став об'єктом атаки невідомого БПЛА 29 січня 2023 року, фото з відкритих джерел

Для початку, тут виникає питання – це ж наскільки швидкісний та габаритний має бути новітній БПЛА для рашистів від Ірану, щоб створювати "нові проблеми для української ППО". Якщо згадати, що ефективність збиття крилатих ракет та "літаючих мопедів" під час масованих атак наша протиповітряна оборона тримає на рівні 70-80%.

Далі варто пригадати повідомлення від ГУР МОУ на початку лютого 2023 року зокрема про те, що росіяни прагнуть максимально примітизувати виробництво своїх крилатих ракет, зважаючи на дефіцит електроніки, що мала би забезпечувати "високоточність" влучання.

Якщо припустити, що в цій історії Тегеран має намір передати РФ "щось середнє" між крилатою ракетою та безпілотником, то тут на гадку спадає іранський "виріб", модифікації якого позначаються індексами Quds-351, Quds-2 та Quds-3. І котрий візуально дуже схожий на радянську крилату ракету Х-55 (хоча схоже, що тут від "оригіналу" - хіба що зовнішній вигляд).

Quds-2, ілюстративне зображення з відкритих джерел

Про появу на озброєнні Ірану ракет сімейства Quds стало остаточно відомо в проміжку між 2017 та 2021 роками. Не пізніше 2018 року стало відомо, що Quds з’явились також в розпорядженні єменських хуситів, сателітів Ірану.

І якщо подивитись на усі наявні про цей "виріб" дані у відкритих джерелах, то складається враження, що його конструктори прагнули створити найбільш примітивну в світі крилату ракету. Яка б в принципі мало би чим відрізнялась від безпілотника за рівнем технологічності.

Почнімо з того, що на цій ракеті використовується турбореактивний двигун TJ100 чеського виробництва або його іранська "піратська" копія, і цей двигун використовує як паливо саме авіаційний керосин. Довжина фюзеляжу - 5,6 метрів, основу корпусу складає вуглецеве волокно, підсилене металом. Цікаво, що на цьому "виробі" крила не складаються, на відміну від "оригіналу". Максимальна дальність польоту не перевищує 800 км. Маса БЧ – невідома.

Quds-3, зображення з відкритих джерел

Цікаво, що до самого Ємену іранські Quds доставляються в розібраному вигляді, і вже на місці їх складають та готують до запуску тамтешні спеціалісти. На це вказують зокрема повідомлення від ВМС США або Великої Британії про те, що вони перехопили чергове судно із елементами цієї ракети для хуситів (за останні 2 роки було мінімум 4такі повідомлення).

У відкритих джерелах є згадки, що хусити застосовували Quds для ударів по Саудівській Аравії у червні та вересні 2019 року, у січні 2022 року для ударів по транспортній інфраструктурі та нафтодобувній галузі ОАЕ, та у березні 2022 року для чергового удару знову по Саудівській Аравії.

Яку кількість ракет сімейства Quds може виготовляти Іран – наразі об’єктивні дані відсутні. І будемо сподіватись, що такі "вироби" все ж не "перекочують" у руки рашистів.

Єменські ракети Quds та дрони-камікадзе, що були збиті під час чергової атаки проти Саудівської Аравії в 2019 році, фото з відкритих джерел
Читайте також: ​Звідки в Ірану взагалі ракети: хто допомагав та який рівень технологій