xcounter
#

Чого чекати від нового президента США: як Трамп та Гарріс вплинуть на ОПК США та Україну

Трамп у 2019 році на авіабазі Osan
Трамп у 2019 році на авіабазі Osan
4353

У ситуації приходу до влади Трампа слід додати фактор Ілона Маска, який може отримати посаду в уряді та скоротити видатки на 2 трлн доларів

Вибори президента США, які відбудуться вже у вівторок, 5 листопада, матимуть величезне значення не лише для американців, а й для всього світу. І в цьому ключі варто розуміти, як саме вплине їх результат на оборонно-промисловий комплекс США, а враховуючи загальні інтеграційні процеси, то і на всю колективну західну оборонну індустрію.

Цим питанням задалось американське профільне видання Breaking Defense, яке опитало фахівців. Зокрема вони зійшлись у тому, що у випадку перемоги Дональда Трампа політика США взагалі стає менш передбачуваною у порівнянні із демократами.

Читайте також: Поставки F-35 можуть сягнути 20 машин на місяць, але це з тим, що рік стояло на складах

Вплив перемоги Трампа на ОПК

"При Трампі ми можемо побачити величезний зсув у стратегії у бік ізоляціонізму, що може в кінцевому підсумку призвести до серйозних змін в оборонному бюджеті та різкого скорочення структури сил", - вважає Тодд Гаррісон, експерт з оборонного бюджету Американського інституту підприємництва.

Дональд Трамп
Дональд Трамп

Справа в тому, що передвиборчі обіцянки та програму Трампа часом суперечать одна одній. Наприклад, у програмі зафіксовано намір відновити мир у Європі та Близькому Сході, а також побудувати аналог "Залізного купола" над США. Але це не корелюється з погрозами Трампа вийти з НАТО та примусити Україну фактично капітулювати перед РФ.

Водночас попередня каденція Трампа показала, що він може самостійно втрутитись у перемовини щодо озброєння, наприклад так було із прямим впливом на Lockheed Martin щодо закупівлі F-35. Також загалом вона не відрізнялась стабільністю, коли за погрозами зменшити оборонний бюджет після зустрічі з представниками оборонних компаній він навпаки його збільшував.

Все це говорить про те, що передвиборча балаканина Трампа, наприклад щодо виходу з НАТО чи України, може залишитись лише балаканиною. Але, як зазначає Байрон Каллан з центру політичних досліджень Capital Alpha Partners, це можливо означає дуже довгий час невизначеності.

Трамп
Трамп перед стіною на кордоні з Мексикою

Але він також зазначив, що плани скоротити військову допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню скоріш за все будуть реалізовані. І ці кошти можуть бути направлені на посилення американського війська, що знайде відповідну підтримку у Конгресі. Водночас спроба ввести 20% оподаткування всіх імпортних товарів може призвести до збільшення витрат на оборонні закупівлі.

Ще більшу невизначеність може принести Ілон Маск, який цілком вірогідно очолить новий департамент ефективності уряду, що буде займатися скороченням витрат. При цьому Маск вже пообіцяв вивільнити 2 трлн доларів з 7,3 трлн федерального бюджету, що запланований на 2025 рік.

Вплив перемоги Гарріс на ОПК

Своєю чергою, якщо Камала Гарріс займе Білий дім, то очікувати будь-який змін у оборонній політиці США очікувати не слід. Вона вже багаторазово декларувала, що забезпечить за збройними силами статус "найсильнішої та смертоносної бойової сили у світі" та перемогу над Китаєм у технологічному протистоянні.

Також Гарріс дала обіцянку "міцно стояти на боці України та наших союзників по НАТО", що означає отримання Україною необхідної військової допомоги. Також, попри осуд операції у Секторі Газа, пообіцяла продовжувати військову допомогу Ізраїлю. Загалом вбачається, що Камала Гарріс не може привнести щось кардинально критичне, а витрати на оборону якщо і будуть збільшені, то лише за рахунок пріоритетів, які розставлені республіканською партією.

Камала Гарріс
Камала Гарріс

Водночас наразі безпекова ситуація у світі вимагає від США не лише продовжувати те, що було раніше. А дійсно доволі активно масштабувати оборонне виробництво. А для цього необхідно не лише виграти президентські перегони, бона оборонно-промислову політику країни матиме величезний вплив розподіл голосів у Конгресі.

І найкращим, звісно для американських зброярів, а не всього світу, на думку Романа Швейцера, аналітика з питань оборони інвестиційного банку TD Cowen, буде сценарій за яким Палата представників буде мати демократичну більшість, а от Сенат контролюватимуть республіканці. Але додатковою умовою є мінімізація впливу групи Freedom Caucus у рядах республіканців, що сповідує крайні праві погляди.

Читайте також: КамАЗ задекларував багатомільйонні збитки - це про одного з найбільших постачальників вантажівок до армії РФ