Поява у небі нового китайського літака, скоріш за все - винищувача-бомбардувальника JH-XX стала дійсно несподіваним сюрпризом. Особливо, якщо враховувати, що у той самий день у небо піднявся й інший винищувач з можливим індексом J-50.
Водночас знаючи те, що Китай у питанні розробки озброєння здебільшого озирається по сторонах, ніж шукає щось своє, цілком доречно буде пошукати джерело натхнення китайських конструкторів JH-XX з Chengdu Aircraft Industry Group. І може здатися, що у Китаї вирішили зробити те, що свого часу не змогли реалізувати у США. Мова йде про проєкт A-12 Avenger.
Читайте також: Розкрито характеристики нового китайського винищувача Shenyang J-50
Defense Express свого часу доволі детально розписав історію розробки цієї машини, яка поховала легендарний McDonnell Douglas. А у цьому матеріалі зосередимось більше на аналогіях та місці у строю цих машин.

Звісно з поправкою на те, що A-12 Avenger розроблявся у межах програми Advanced Tactical Aircraft (ATA), що стартувала у 1983 році з метою створення заміни A-6 Intrumer. Лише на два роки пізніше Advanced Tactical Fighter зі створення винищувача п'ятого покоління, майбутнього F-22.
Новий літак мав доволі специфічне коло задач - можливість глибокого проникнення у зону ППО противника завдяки малопомітності та мати значний бойовий радіус, а головне - бути палубним. І те що цей літак мав бути дозвуковим лише трохи спрощувало задачу.
Відносно з JH-XX, то це, як мінімум на початку, точно не палубна машина, але для Китаю це не критично. А от про глибоке проникнення у зону ППО противника сам зовнішній вигляд китайської новинки просто кричить. Бо заради цього взагалі відмовились від вертикального хвостового стабілізатора. Також китайський літак начебто має мати надзвукову крейсерську швидкість.

Бойовий радіус JH-XX нібито має становити доволі фантастичні 3000 км. Це для Китаю певною мірою сакральна відстань від узбережжя до Гуаму, де розміщена надпотужна авіабаза США. До цього параметра A-12 Avenger звісно дотягнути не міг, як і до можливості нести велику кількість озброєння, яку приписують JH-XX - 10 тонн, бо у американского проєкту з 80-х було до 2,3 тонн.
І хоча всі характеристики JH-XX наразі це лише щось середнє між китайською пропагандою та припущеннями, цілком можливо, що Китай дивився на можливості F-15EX. А вже він, на 12 (а завдяки багатоточковим пілонам взагалі до 23) точках підвіски може нести 13,4 тонни. Останнє й дозволяє бути F-15EX справжнім "роздавальником" ракет та бомб і виконувати за один виліт декілька місій.

І дуже схоже, що Китай також дуже хотів мати щось аналогічне. Але пішов далі у своєму JH-XX якраз і втілив такого ж "роздавальника" боєприпасів, але додав високу малопомітність та надзвукову крейсерську швидкість. Завдяки чому китайський літак переграє F-15EX.
А загалом поки все вказує на те, що Китай зараз знаходиться, як мінімум, на півкроку попереду США у цьому питанні. Бо у США побоюються, що просто фінансово не потягнуть важкий винищувач за проєктом NGAD, лише обговорюють його концепцію і поки взагалі поставили його на паузу.
Читайте також: "Най-2024 року": переможці серед зразків озброєння та військової техніки