xcounter
#

A-12 Avenger з 80-х чи F-15EX: куди міг підглядати Китай, коли робив свій новий винищувач-бомбардувальник JH-XX

A-12 Avenger
A-12 Avenger
8334

Китайські конструктори під час створення нового винищувача-бомбардувальника JH-XX цілком могли надихнутися останніми розробками США часів Холодної війни та сучасним надпотужним "роздавальником" боєприпасів

Поява у небі нового китайського літака, скоріш за все - винищувача-бомбардувальника JH-XX стала дійсно несподіваним сюрпризом. Особливо, якщо враховувати, що у той самий день у небо піднявся й інший винищувач з можливим індексом J-50.

Водночас знаючи те, що Китай у питанні розробки озброєння здебільшого озирається по сторонах, ніж шукає щось своє, цілком доречно буде пошукати джерело натхнення китайських конструкторів JH-XX з Chengdu Aircraft Industry Group. І може здатися, що у Китаї вирішили зробити те, що свого часу не змогли реалізувати у США. Мова йде про проєкт A-12 Avenger.

Читайте також: Розкрито характеристики нового китайського винищувача Shenyang J-50

Defense Express свого часу доволі детально розписав історію розробки цієї машини, яка поховала легендарний McDonnell Douglas. А у цьому матеріалі зосередимось більше на аналогіях та місці у строю цих машин.

A-12 Avenger
Єдиний макет A-12 Avenger, який залишився від проєкту

Звісно з поправкою на те, що A-12 Avenger розроблявся у межах програми Advanced Tactical Aircraft (ATA), що стартувала у 1983 році з метою створення заміни A-6 Intrumer. Лише на два роки пізніше Advanced Tactical Fighter зі створення винищувача п'ятого покоління, майбутнього F-22.

Новий літак мав доволі специфічне коло задач - можливість глибокого проникнення у зону ППО противника завдяки малопомітності та мати значний бойовий радіус, а головне - бути палубним. І те що цей літак мав бути дозвуковим лише трохи спрощувало задачу.

Відносно з JH-XX, то це, як мінімум на початку, точно не палубна машина, але для Китаю це не критично. А от про глибоке проникнення у зону ППО противника сам зовнішній вигляд китайської новинки просто кричить. Бо заради цього взагалі відмовились від вертикального хвостового стабілізатора. Також китайський літак начебто має мати надзвукову крейсерську швидкість.

JH-XX
Нібито JH-XX

Бойовий радіус JH-XX нібито має становити доволі фантастичні 3000 км. Це для Китаю певною мірою сакральна відстань від узбережжя до Гуаму, де розміщена надпотужна авіабаза США. До цього параметра A-12 Avenger звісно дотягнути не міг, як і до можливості нести велику кількість озброєння, яку приписують JH-XX - 10 тонн, бо у американского проєкту з 80-х було до 2,3 тонн.

І хоча всі характеристики JH-XX наразі це лише щось середнє між китайською пропагандою та припущеннями, цілком можливо, що Китай дивився на можливості F-15EX. А вже він, на 12 (а завдяки багатоточковим пілонам взагалі до 23) точках підвіски може нести 13,4 тонни. Останнє й дозволяє бути F-15EX справжнім "роздавальником" ракет та бомб і виконувати за один виліт декілька місій.

F-15EX
F-15EX

І дуже схоже, що Китай також дуже хотів мати щось аналогічне. Але пішов далі у своєму JH-XX якраз і втілив такого ж "роздавальника" боєприпасів, але додав високу малопомітність та надзвукову крейсерську швидкість. Завдяки чому китайський літак переграє F-15EX.

А загалом поки все вказує на те, що Китай зараз знаходиться, як мінімум, на півкроку попереду США у цьому питанні. Бо у США побоюються, що просто фінансово не потягнуть важкий винищувач за проєктом NGAD, лише обговорюють його концепцію і поки взагалі поставили його на паузу.

Читайте також: "Най-2024 року": переможці серед зразків озброєння та військової техніки