Російський диктатор Путін планує змінити порядок використання ядерного озброєння, оголосивши на засіданні радбезу розширений перелік умов. Звісно необхідно розуміти, що для Москви ядерний шантаж став єдиним засобом комунікації на міжнародній арені, але мова йде про дійсно важливий маркер, бо Путін завжди намагається узаконити свої злочини.
Мова йде про документ під назвою "Основи державної політики РФ у області ядерного стримування". Цей нормативний акт з'явився лише у 2020 році та ще чотири роки тому розширив політику ядерного струмування РФ та використання ядерного озброєння.
Читайте також: CH-53K за 118 млн може нести до 16 тонн, а тепер треба дрон, який підійме вдвічі більше і навіть Bradley
Зокрема у його поточній редакції умовами використання ядерного озброєння є:
- достовірна інформація про атаку балістичними ракетами
- використання ядерного озброєння чи іншого озброєння масового ураження по території РФ та її союзників
- вплив противника на критично важливі державні або воєнні об'єкти РФ, вивід зі строю яких призведе до зриву дій ядерних сил у відповідь
- неядерна агресія проти РФ, коли "під загрозою саме існування держави"
Останній пункт якраз і став новелою, яка розширила використання ядерного озброєння завдяки дуже розмитому поняттю "загрози існування держави". Тим більше, що саме доля РФ, як державного утворення, а не життя її громадян та взагалі людства в цілому визначено пріоритетом.
Але тепер, з огляду на заяву Путіна, цей перелік розширюється ще більше. І ядерну зброю Кремль планує використати й у випадку" масованого пуску та переходу через кордон засобів повітряно-космічного нападу", у перелік якого потрапили не лише крилаті ракети, а й БПЛА та всі інші літальні апарати.
Інша і не менш важлива зміна - агресія проти РФ з боку неядерної держави, але "за участю або при підтримці ядерної держави" розглядається, як їх спільний напад на РФ. Поєднання цих обох пунктів вочевидь прямо описує ситуацію, як її вбачають у Кремлі, коли, наприклад, Україна здійснює атаку по РФ не лише західним озброєнням, а навіть власним. Бо терміни "участь" та "підтримка" дозволяють дуже широке трактування.
Таким чином ці зміни до російської ядерної доктрини дійсно можливо пояснити дуже просто - легалізація права превентивного ядерного удару, як по Україні так і по будь-якій іншій країні НАТО чи ЄС. Навіщо це було зроблено прямо зараз - вочевидь для ще одного витка ядерного шантажу на фоні нерішучості Заходу.
На думку Кремля саме такий підхід до залякування має зробити їхню чергову "червону лінію" ще червонішою. Чи матиме це сенс стане відомо вочевидь лише згодом, як і те чи буде вона працювати. Бо Україна у будь-якому випадку продовжить завдавати масові далекобійні удари дронами й знищувати такі стратегічні об'єкти РФ, як арсенали ГРАУ чи загоризонтні РЛС типу "Воронеж" тощо.
Читайте також: Чи є у новому пакеті допомоги від США на 375 млн натяк на ракети JASSM чи хоча б JSOW