Агенція передових оборонних дослідницьких проєктів США DARPA готова видати контракт у рамках нової "інноваційної та революційної концепції" створення важкого безпілотного літального апарату - серед вимог такий дрон має підіймати вдвічі більше вантажів у порівнянні з існуючим гелікоптером Sikorsky CH-53K King Stallion - тобто йдеться про близько 32 тонн - повинен бути оснащений комерційними двигунами (Commercial Off The Shelf (COTS)). Проєкт отримав назву Cost Efficient Cargo.
Втім, на відміну від пілотованого гелікоптера, для дрона не буде важливою дальність польоту, бо передусім його завданнями буде переміщати вантажі з кораблів на плацдарми на берегу чи, наприклад, через широкі річки - у вимогах прописано, що дрон має долати максимальну відстань від бази до точки у 25 миль (близько 40 км) і повернутися назад, виконуючи місії на висоті у 500 футів (близько 150 метрів), розповідають у виданні The War Zone.
Читайте також: Армія США виносить "прості істини" з навчань із дронами, під час яких також робили фейковий командний пункт
Також при виборі компанії-виробника надаватимуть перевагу рішенням з вертикальним злетом та посадкою (VTOL), хоча це, скоріше, не вимога, а побажання. І також як додаткова опція - дрон може мати автономні функції. Крім того, розглядається потенційна можливість створення менших дронів з меншими вимогами по вантажності (4,5 тонни, 13,5 тонн та 20,5 тонн) і дальностях (від 16 до 160 км).
У запиті, який представила DARPA, йдеться про потребу дешево переміщати великі вантажі в умовах, коли є "серйозні проблеми в десантних операціях та наземних маневрах" - йдеться про те, коли військам після висадки потрібно долати природні чи штучні перепони, як-от ті ж річки, тим паче коли кожна хвилина "на вагу золота", а затримки значно збільшують ризики бути ураженим.
Хоча у DARPA відзначили, що дрон повинен перевозити вантажі до 70 тисяч фунтів (орієнтовно 32 тонни) не виключена можливість потреби транспортування й більших обсягів - наприклад, йдеться про ту ж БМП Bradley в сучасній версії M2A4, маса якої з повним бойовим навантаженням сягає 80 тисяч фунтів (36,2 тонни).
Є також нюанс з вимогою про те, що стандартна конфігурація майбутнього такого дрона має бути дешевше як у закупівлі, так і в експлуатації, бо зрештою максимальні дальності для них прописані невеликі, що, ймовірно, вплине на збільшення потенційного парку таких БПЛА. Втім, і то й же вертоліт CH-53K сьогодні аж ніяк не дешевий і оцінюється на рівні аж 118 млн доларів за одиницю.
Поки що програма Cost Efficient Cargo знаходиться на стані відбору пропозицій, тож зараз невідомо, яким саме може бути такий важкий безпілотник - водночас у виданні наголошують, що цей проєкт "відображає реальні оперативні потреби та труднощі, що зростають для їхньої реалізації.
Раніше Defense Express розповідав, що Армія США обрала фіналістів конкурсу на бойовий наземний дрон SMET, яких замовлять понад 2000 одиниць.
Читайте також: Чи є у новому пакеті допомоги від США на 375 млн натяк на ракети JASSM чи хоча б JSOW