xcounter
#

Військові США самі продали розвідці Китаю секретні дані по HIMARS, Bradley та Stryker за $65 тисяч

3390
M142 HIMARS, фото -  US DoD
M142 HIMARS, фото - US DoD

Схоже, що на такому тлі в американських збройних силах починає назрівати "шпигуноманія"

На початку березня 2025 року в США було заарештовано двох діючих військовослужбовців американських збройних сил, сержанта Цзяня Чжао та лейтенанта Лі Тяня, та колишнього солдата Жоюй Дуаня по звинуваченню у веденні шпигунської діяльності на користь Китаю.

Фабула звинувачення передбачає, що ці троє підозрюваних у період з листопада 2021 року по грудень 2024 року передали Китаю секретну інформацію по M142 HIMARS, та бронемашинам Bradley і Stryker, за що загальна винагорода склала орієнтовно 65 тисяч доларів. Про це пише портал Task&Purpose.

Читайте також: Чи дійсно США можуть "вимкнути" F-16, або скільки винищувачі можуть літати без офіційного обслуговування
БМП Bradley, фото ілюстративне, джерело - US DoD

В публікації зазначається, що згаданий вище Цзянь Чжао служив у 17-ій бригаді польової артилерії та "курував обладнання загальною вартістю 55 мільйонів доларів". Цього військового обвинувачують в тому, що він за 15 тисяч доларів передав "неуповноваженій особі" 20 жорстких дисків із секретними даними, які стосувались реактивних систем M142 HIMARS та навчань збройних сил США спільно із союзниками у Тихоокеанському регіоні.

При цьому стверджується, що Чжао сам шукав через свого спільника в Китаї, кому б продати наявні у нього секретні дані, намагаючись при цьому "набити ціну" за ризикованість операції.

Винагорода за передачу даних по "Бредлі" та "Страйкерам" склала загалом 50 тисяч доларів, гроші отримав якраз колишній солдат Жоюй Дуань, однак всю "брудну роботу" виконав лейтенант Лі Тянь, "гонорар" якому склав усього 500 доларів.

M1126 Stryker, фото - US DoD

Передача даних відбулась у вкрай специфічний спосіб – Лі Тянь або просто пересилав секретні дані на свою адресу електронної пошти, або ж просто викладав секретні звіти у Google Files, звідки їх потім скачував Дуань. Що цікаво, із згаданих вище 50 тисяч доларів плати Дуаню за секретні дані по Bradley та Stryker 38 тисяч доларів надійшло із рахунків у Китаї, а інші 12 тисяч – із рахунків безпосередньо у США.

Описаний вище шпигунський скандал виглядає абсурдним у всіх площинах, але судячи з усього, це – аж ніяк не єдиний подібний випадок, через що в збройних силах США починає формуватись щось схоже на "шпигуноманію". Інакше як в даному випадку пояснити наведені в публікації слова від очільника контррозвідки Армії США бригадного генерала Ретта Кокса про те, що "арешти підкреслюють постійну та зростаючу загрозу від іноземних шпигунів", і що "американські військові мають бути особливо пильними".

Раніше Defense Express розповідало про те, як Китай хотів шпигувати в Швейцарії за F-35 від США, але не вийшло, та що Армія США абияк зберігала запчастини до Abrams, Bradley та інших ББМ на 3,8 мільярдів доларів, понад половини просто зіпсовані.

Винищувач F-35A, ілюстративне фото від Lockheed Martin
Читайте також: США дійсно тримають те, що робить F-35 стелс-літаком у руках і це не про покриття чи форму, а MDF