Під час "Холодної війни" Сполучені Штати Америки виносили план розмістити на острові Гренландія 600 балістичних ракет Iceman, створених на базі МБР Minuteman та націлених на СРСР як "зброя другого удару". А на даний момент військові США використовують в Гренландії стратегічно важливу авіабазу "Туле" (Thule), засновану ще в 1952 році.
Доволі показово, що такий фактаж наводиться в одній з публікацій порталу The War Zone, оприлюдненій ще в грудні 2019 року, коли на той момент 45-ий президент США Дональд Трамп також заявляв намір купити або ж іншим чином отримати острів Гренландія.
Читайте також: Як США вже готували вторгнення до Канади у XX сторіччі й чому слова Трампа про 51 штат можуть бути не жартом
Якщо рухатись по черзі та за деталями, то у 1960-хх роках США виносили проект під кодовою назвою Iceworm, за яким передбачалось вирити в Гренландії 2500 миль тунелів, в яких і мали розміщуватись згадані вище 600 ракет Iceman. Доволі показово, що американці взагалі не ставили уряд Данії як власника острова до відома про намір запустити цей проект, і про Iceworm самі данці дізнались лише в 2000-хх роках.
В свою чергу, авіабазу "Туле" американці будували як свій передовий форпост для протиракетної оборони проти Москви, та для можливого завдання удару у відповідь. Крім того, Thule тривалий час використовувалась і як майданчик для польотів розвідувальної авіації, на цьому летовищі базувались навіть знамениті розвідувальні літаки SR-71 Blackbird, що мали швидкість польоту до 3700 км/год (і під які там накопичувалось паливо унікальної марки JR-7).
Ну а на даний момент США використовують авіабазу "Туле" як об’єкт протиракетної оборони, на якому зокрема розміщена РЛС AN/FPS-120 для раннього виявлення пусків балістичних ракет зі сторони Росії. На цій базі працює загалом до 600 осіб, серед яких американські військові та їх сім’ї, цивільні працівники та місцеві жителі, також залучені для обслуговування летовища.
Служба та робота на авіабазі "Туле" пов’язані з екстремальними погодними умовами, які наочно може проілюструвати інфографіка нижче за текстом; з травня по серпень – там взагалі постійно сонячний день, а з листопада по лютий – постійна темнота. Але попри цей весь дискомфорт, для США стратегічно важливо утримувати за собою "Туле", бо це по суті єдиний американський військовий об’єкт в Арктичному регіоні, в той час як Росія має в цьому ж регіоні близько 50 військових об’єктів.
Що стосується інших аспектів воєнної присутності США на острові Гренландія, то тут варто почати із історичного аспекту – перші американські військові з’явились на цьому острові ще у 1941 році, під приводом захисту від Німеччини.
В часи "Холодної війни" США в Гренландії розміщували пускові установки під ракети-перехоплювачі Nike Hercules з ядерними боєзарядами. В 1960-х роках на гренландській території також функціонував секретний дослідницький центр Century з ядерним реактором; на місці цього об’єкту військові США залишили значний обсяг відходів, включно з відпрацьованим ядерним паливом, у 2017 році Пентагон публічно зобов’язався прибрати ці відходи.
Також показова річ – як тільки місцевий уряд Гренландії у 1979 році отримав певну автономію від уряду в Копенгагені, то одразу ж перейшов до спроб як мінімум зменшити присутність військових США на своїй території, очевидно – із мовчазного схвалення Данії, яка постійно коливалась між необхідністю дотримуватись зобов’язань перед НАТО та прагненням самостійно контролювати усі свої території.
На даний момент американці мають на території Гренландії свій гарнізон лише в 100 осіб. Водночас, для оборони цього острова сама Данія має лише сім патрульних кораблів із символічним озброєнням, постійний контингент сама там не тримає.
Читайте також: Венесуела зрозуміла, що їй тепер простіше буде дістати запчастини до AMX-30, аніж до Т-72