xcounter
#

Як США вже готували вторгнення до Канади у XX сторіччі й чому слова Трампа про 51 штат можуть бути не жартом

Мапа США у фантазії Трампа, це реальний його пост у Truth Social
Мапа США у фантазії Трампа, це реальний його пост у Truth Social
6217

Попри всю немислимість заяв обраного президента США Дональда Трампа щодо поглинання Канади історичні прецеденти є, як і дійсно стратегічний сенс

Заяви Дональда Трампа, якому залишилось 12 днів до інавгурації, щодо анексії Гренландії та повернення контролю над Панамським каналом, так і про поглинання Канади, якій пропонується стати 51 штатом США звісно можуть викликати сміх. Зрештою це щось дійсно з розряду немислимого, а тому не виключено, що цей сміх - лише захисна психологічна реакція перед реаліями нового світу.

І навіть якщо це жарт, чи тролінг, то він об'єктивно вже дуже сильно затягнувся. Навіть враховуючи те, що до 1867 року, коли Канада була провінцією Великої Британії, із США був ряд більш гумористичних озброєних протистоянь без кровопролиття, наприклад у 1859 через застрілену на спірному полі свиню. Але якщо брати вже незалежну Канаду, то необхідно повернутися у 1921 рік, коли у Канаді дійсно був розроблений план на випадок війни з США.

Читайте також: Спочатку наші FPV знищили одразу два "Панцирі" на Херсонщині, а потім виявилось, що пуск був із надводного дрона

Попри те, що часом його подають також із долею гумору, бо це канадські військові мали здійснити напад на американців, він був створений ветераном Першої світової та директором військових операцій та розвідки Канади полковником Джеймсом Сазерлендом Брауном. Причиною його появи було побоювання, що США захочуть скинути ослаблену війною Велику Британію з позиції світового лідера військовим шляхом.

План вторгнення Канади до США
Інформація та ілюстрації взяті із книги War Plan Red: The United States’ Secret Plan to Invade Canada and Canada’s Secret Plan to Invade the United States, за авторством Kevin Lippert

І це був план превентивного удару максимально мобільними силами з метою не окупації, а рейду по прикордонних містах та військових об'єктах США. Ідея полягала не у захопленні територій, не у завданні поразки ворогу на полі бою, а у знищенні логістичної інфраструктури американців для того, щоб виграти час поки з Великої Британії не прибудуть головні сили.

А у 1930 році вже у США розробили свій план вторгнення, при цьому через аналогічні побоювання, що суперництво з Великою Британією за позицію світового гегемона переросте у війну, де Канада стане полем битви. Так і з'явився Plan Red - план військового вторгнення у Канаду.

План вторгнення США до Канади

При цьому американці пішли у плануванні значно далі за канадців та витратили у 1935 році 57 млн тодішніх американських доларів, а це близько 1,3 млрд сучасних доларів на приготування до цієї війни. Витрати включали будівництво трьох авіабаз, замаскованих під цивільні аеропорти, а також проведення найбільших маневрів на той час за участю 36,5 тисяч військових.

План нападу також полягав у вторгненні до основних прикордонних міст, але головна різниця у тому, що США збирались там залишитись, а по-друге, абсолютна більшість населення та промисловості Канади якраз і розтягнута вздовж кордону із США. Важливою деталлю плану була морська блокада та висадка у Галіфаксі з метою недопущення висадки британських військ.

Водночас зараз гіпотетичні військові плани США щодо захоплення Канади можуть не концентруватися на блокуванні висадки британців. Більше того, всі зазіхання Трампа на сусідню країну можуть базуватися на виключно імперській парадигмі захоплення ресурсів. При цьому не лише самої Канади, а Арктики. У це також вписується задеклароване бажання анексувати Гренландію.

І виключно для довідки, всі канадські збройні сили це 62 тисячі осіб, з яких сухопутних військ 22,5 тисячі, які зведені у 2 механізовані бригади з 40 танками та 550 БТР LAV 6, до яких варто додати 235 БТРів M113. Вся артилерія Канади - це 33 155-мм гаубиць M777 та 126 105-мм артсистем.

Leopard 2 Канада
Канадський Leopard 2

Щодо повітряних сил - 89 F/A-18, які й мають забезпечити всю протиповітряну оборону Канади, яка немає наземної компоненти ППО, окрім ПЗРК. Водночас морські сили, які доволі потужні і ядро яких - 12 фрегатів класу Halifax із головним протикорабельним озброєнням у вигляді ракет Harpoon, об'єктивно можливо ігнорувати взагалі через континентальний характер виключно гіпотетичної та немислимої війни між США та Канадою.

Читайте також: Ураження нафтобази "Кристалл" під Енгельсом - це про дуже специфічне паливо та "приземлені" Ту-160