xcounter
#

Що треба знати про ракету PrSM, яку Армія США отримує замість ATACMS

4257
Оперативно-тактична ракета PrSM, грудень 2023 року, фото - U.S. Army
Оперативно-тактична ракета PrSM, грудень 2023 року, фото - U.S. Army

Чим ця ракета відрізняється від свого попередника, і наскільки вона потужна

Армія США оголосила, що почала отримувати далекобійні ракети Precision Strike Missile (або ж PrSM) у базовій версії Increment 1 Early Operational Capability (Inc 1), що передбачає дальність стрільби до 500 кілометрів.

Особливість PrSM полягає в тому, що вона розроблялась саме як "наступник" оперативно-тактичної ракети MGM-140 ATACMS. Відповідно, для запуску може використовуватись уже існуюча база - M142 HIMARS (по 2 на пусковій установці) та із M270 MLRS (по 4 на пусковій установці). І навіть самі PrSM мають розміщуватись у таких же стартових пакетах, як ATACMS чи реактивні снаряди GMLRS.

Читайте також: "Калашников" так й не навчився робити пістолети: розгромний акт на пістолет Лебедева від російських спецпризначенців (документ)
Розташування нових ракет PrSM у пусковій установці

Ще одна важлива деталь полягає в тому, що Армія США уже запланувала масову закупівлю PrSM – у запиті на 2024 рік Пентагон перебачив мету 3896 ракет цього типу в базовій версії Inc 1, щоправда можливий щорічний темп виробництва поки невідомий.

Втім, далі починаються свої нюанси, які не можна випускати з уваги в тому числі з поправкою на наші колективні сподівання, що по мірі надходження PrSM американські військові вивільнятимуть більше ATACMS для Збройних Сил України.

Перший важливий нюанс – американські військові першопочатково замовляли розробку та виробництво PrSM із розрахунку скоріше на Тихоокеанський театр бойових дій, де можлива "велика війна" проти Китаю.

Звідси і запрограмована висока дальність стрільби, а в перспективі – можливість вражати не тільки стаціонарні, але й рухомі морські цілі (в наступних модифікаціях PrSM). Ну і також – запланована масовість виробництва.

Тим більш, що уже і так є розрахунки, за якими лише за 3 тижні війни проти Китаю США доведеться витратити мінімум 5000 далекобійних крилатих ракет, а для поновлення арсеналу знадобиться кілька років.

Номенклатура ракет до HIMARS та M270, зокрема PrSM

Другий важливий нюанс – PrSM можна в чомусь назвати просто "далекобійним реактивним снарядом". Бо при дальності стрільби в 500 кілометрів та вище і довжині корпусу 4 метри Precision Strike Missile має бойову частину всього в 91 кілограм.

Хто зна, чи не стане показник по масі БЧ замалим для американських військових, особливо з поправкою на досвід війни РФ проти України.

Оперативно-тактична ракета PrSM, грудень 2023 року, фото - U.S. Army
Читайте також: Навіщо до F-16 ще й перемовини щодо F/A-18 та Gripen: штучний "зоопарк" чи єдиний варіант