xcounter
#

Що ще важливе крім С-300 та МіГ-29SA для ЗСУ поставила Словаччина

7851
Доставка залізницею машин словацького комплексу С-300 до України у квітні 2022 року, зображення з відкритих джерел
Доставка залізницею машин словацького комплексу С-300 до України у квітні 2022 року, зображення з відкритих джерел

Якщо країна не може похвалитись значним арсеналом зброї, вона може володіти дефіцитними матеріалами, і це теж варто буде враховувати

Аналітики порталу Oryx вирішили узагальнити дані по військовій допомозі, яку для України поставила Словаччина, і на основі цього можемо зробити деякі цікаві узагальнення.

Наприклад відомо, що Словаччина у квітні 2022 року поставила для ЗСУ батарею комплексу С-300 і першою серед країн НАТО офіційно передала Україні свої винищувачі МіГ-29 в березні 2023 року. Але аналітики Oryx наголошують, що окрім власне пускових установок до С-300 словаки також передали певний запас зенітних ракет 5В55. А окрім самих МіГ-29, словаки також передали для ЗСУ комплектуючі до цих літаків, некеровані авіаційні реактивні снаряди С-8 та блоки для їх відстрілу, і ракети класу "повітря-повітря" типів Р-60МК, Р-73Э та Р-27Р1.

Словацькі МіГ-29SA перед перельотом в Україну, березень 2023 року, скрін-шот з відео Міноборони Словаччини

Відомо також, що на додачу до МіГ-29 Словаччина офіційно заявляла про намір передати Україні радянські ЗРК "Куб". Аналітики Oryx стверджують, що тут мова не тільки про передачу ймовірно двох пускових установок 2К12М2 "Куб-М2", але й також – начебто про передачу 58 зенітних ракет 3М9МЭ та 148 ракет 3М9М3Э до комплексу "Куб" (хоча ймовірно, що тут вони просто екстраполювали наявні в них дані по запасу ЗКР цього типу в розпорядженні армії Словаччини). Також стверджується, що весною 2022 року Словаччина поставила Україні близько 100 ПЗРК та 500 ракет до них.

Але тут також не варто забувати й про те, що Словаччина постачала Україні вертольоти, і підтвердження цьому були у відкритому доступі. Тут мова про поставку чотирьох Мі-17 та одного Мі-2, для доставки яких використовували автомобільні трали.

Вертольоти Мі-17 ВПС Словаччини, фото з відкритих джерел

Водночас, Словаччина також була й постачальником бронетехніки та артилерії для ЗСУ. Тут мова зокрема про поставку 30 БМП-1 в рамках програми "кільцевого обміну" від Німеччини, що мала стартувати у жовтні 2022 року.

Також – про уже виконану поставку восьми колісних САУ Zuzana 2 в рамках прямого контракту з Україною, та про майбутню поставку ще 16 таких САУ для ЗСУ в рамках спільної програми Словаччини, Німеччини, Норвегії та Данії.

БМП-1 армії Словаччини, фото ілюстративне

Окрім того, як стверджують аналітики Oryx, словаки були є також постачальниками боєприпасів для артилерії ЗСУ. Тут мова зокрема про 57-мм постріли до зеніток С-60, 155-мм снаряди M-107, 12 тисяч артилерійських мін калібру 120-мм та "декілька тисяч" реактивних снарядів до БМ-21, ну і також – про невизначену кількість снарядів 152-мм та 155-мм "в процесі поставки".

Навіть якщо за деякими номенклатурами поставок аналітики Oryx навели неточні оцінки або оцінки, які не будуть офіційно підтверджені, тут все рівно можемо зробити такий важливий висновок. Якщо країна-партнер на перший погляд не може похвалитись наявністю значного арсеналу зброї, в неї на складах можуть лежати дефіцитні матеріали, поставка яких буде або вже встала вкрай важливою для зміцнення ЗСУ.

Словацька САУ Zuzana 2, ілюстративне фото з відкритих джерел