Рішення міноборони Румунії закупити у Туреччині один "легкий корвет" Hisar, які є зменшеною та спрощеною версією проєкту Ada, який обрала Україна, зустрілось, як з критикою, так й бідканням на упущені можливості. А мова йде одразу про дві угоди на закупівлю корветів, які були послідовно скасовані. При цьому на повноцінні корвети.
І тепер румунські політики звинувачують один одного та журяться, пише Defense Romania. Бо у випадку своєчасного виконання хоча б однією угоди ВМС Румунії вже мали б чотири сучасних корвети, або мали отримати останній саме у 2025 році.
Читайте також: Швеція досі має проблему з двигуном під Gripen, але хоче продати цей літак навіть Португалії замість F-35

А з боку Defense Express нагадаємо, що перший контракт на корвети Румунією був укладений ще у грудні 2016 року. Тоді нідерландська Damen на безтендерній основі (але після оцінки 13 проєктів) отримала контракт на чотири корвети Sigma 10514. Оголошена вартість угоди склала 955 млн євро, але загальна вартість проєкту була оцінена на 1,6 млрд євро.
Будівництво першого корабля мало бути завершено через 30 місяців, а всі чотири корвети передані за сім років, тобто до кінця 2023 року. Більше того, будівництво кораблів мало б здійснюватися у Румунії на потужностях Șantierul naval Galați у Галаце, що належить Damen.

Але у 2017 році, через зміну уряду, рішення закупити корвети Sigma скасували й оголосили тендер в якому участь взяла італійська Ficantieri, французька Naval Group та відстоювала своє замовлення нідерландська Damen. При цьому сам тендер проходив не безхмарно, зі звинуваченнями у корупції, відстоюванням пропозиції голландців, а також внутрішньополітичною боротьбою.
Але 3 липня 2019 року французька Naval Group із корветами Gowind-2500 була оголошена переможцем тендера і мала поставити 4 кораблі за 1,2 млрд євро. Строки постачання першого були три роки, а всі мали бути передані до 2026 року. При цьому була закріплена широка участь румунської верфі Șantierul Naval Constanța у Констанці. Але до реалізації угоди справа не дійшла.

Румуни звинувачували Францію у тому, що та фактично відмовляється виконувати частину угоди про трансфер технологій та не інвестує у модернізацію верфі у Констанці. Також цілком закономірно почався зсув строків, а також зростання ціни, на що не були готові у Бухаресті. На початку 2022 року звинувачення у неможливості узгодити контракт вже стали критичними, а 8 серпня 2023 року угода була розірвана.
У будь-якому випадку зараз у Румунії є лише контракт на один легкий корвет Hisar, який у Туреччині класифікують як патрульний корабель прибережної зони. При цьому, враховуючи всю попередню історію, не факт, що він буде реалізований.
Читайте також: У Греції детальніше окреслили на яку зброю витратять свої 28 млрд євро та що буде з F-16 та Mirage 2000-5