Днями у США пройшли доволі неординарні навчання Valiant Shield 24, які проходили на Тихому океані та були покликані перевірити цілий ряд технологічних рішень, які зараз є у арсеналі американського війська.
Тим паче, що головним підрозділом, який відпрацьовував задачі став 3-й Multi-Domain Task Forces - багатодоменній оперативній групі. Це новий тим з'єднання у армії США, який об'єднує в собі гіперзвукову зброю, можливості HIMARS, кібероперації та розвідку усіх типів.
Читайте також: Ворог почав використання дронів-мисливців з сітками для полювання на українські БПЛА
І під час цих навчань, про які пише Naval News, деякі дійсно інноваційні рішення були відпрацьовані. А з боку Defense Express акцентувати, що регіоном навчань стали передові американські бази США у Тихому океані: Гуам та Палау, що не викликає жодних сумнівів, що ці рішення відпрацьовувались на випадок війни із Китаєм.
Й почати необхідно із використанням повітряних куль (high altitude balloon - HAB), які були запущені з Гуама та розгорнуті над Маріанськими островами на висоті 15 км. Вони несли корисне навантаження у вигляді систем для створення мережі зв'язку та розвідки.
А паралельно ним був запущений дрон Vanilla, який належить до типу Ultra-Long Endurance й призначені для польотів протягом дуже тривалого часу. Сам Vanilla, тримає за собою світовий рекорд тривалості польоту для літальних апаратів із двигуном внутрішнього згорання - 8 діб. Але на цей раз його місія була вкрай короткою - лише 27 годин.
І варто зазначити, що використання повітряних куль та дронів із такою дальністю польоту дуже сильно нагадує програму Aether міноборони Великої Британії, яке хоче замінити супутники мережею БПЛА або стратостатом.
А вже після цього відбулось те, що цілком могло вважатися фантастикою ще десять років тому: запустити з наземного дрона балістичну ракету для ураження рухомої надводної цілі.
Бо під час навчань з бази на Палау з Autonomous Multi-Domain Launcher (AML) було запущено ракети PrSM, які мають дальність у близько 500 км. При цьому AML є по суті безпілотним HIMARS. А цілевказання вочевидь вже було отримано, або з дрона, або якраз із повітряної кулі. Механізм наведення на рухому ціль розкритий не був, але у Lockheed Martin працювали над передачею оновлених координат цілі завдяки RIG-360.
На останок слід додати, що керівництво цими маневрами відбувалось з загальнодоменного оперативного центра (ADOC) на Гавайських островах за 6 тисяч кілометрів від місця подій та у Японії, за 2,5 тисячі кілометрів. При цьому керівництво було одночасним та спільним, тобто мова йшла про рознесений на 6,5 тисяч кілометрів єдиний штаб.
Читайте також: ЗСУ випробовують експериментальну американську легку 105-мм САУ 2-CT Hawkeye: навіть у США вона лише на випробуваннях