xcounter
#

ЗСУ випробовують експериментальну американську легку 105-мм САУ 2-CT Hawkeye: навіть у США вона лише на випробуваннях

30247
САУ Hawkeye (всі фото: US DoD)
САУ Hawkeye (всі фото: US DoD)

Постачання нової розробки від AM General​ відбулось без жодних анонсів, а Hawkeye є перспективною САУ, яка зараз лише тестується в армії США

Американська корпорація AM General без жодних анонсів поставила до України свою нову розробку, яка наразі лише перебуває на тестах в армії США - 105-мм САУ 2-CT Hawkeye.

Постачання відбулось ще у квітні 2024 року та досі залишалось у таємниці, але про це повідомив директор програми AM General Майк Еванс, на заяву якого звернув увагу Defense Blog.

Читайте також: Пріоритет України в отриманні зенітних ракет до Patriot та AIM-120, скільки це в одиницях

З боку ж Defense Express зазначимо, що 2-CT Hawkeye була створена у 2019 році і є результатом співпраці AM General та Mandus Group. У 2021 - армія видала контракт на виробництво двох таких САУ безпосередньо для тестів.

І хоча мова нібито йде, на перший погляд, дуже просте рішення зі встановлення гармати М20 калібром 105 міліметрів на шасі HMMWV, за кадром залишилась доволі важлива деталь: використання технології м’якої віддачі, SRT, яка й дозволяє позашляховику не розсипатись після декількох пострілів.

Вже до цього необхідно додавати сучасну цифрову систему управління вогнем, можливість здійснити перший постріл лише через 1,5 хвилини після зупинки та покинути позицію через 3 хвилини. А також природно високу швидкострільність 105-мм артсистеми за рахунок унітарних пострілів: 8 за хвилину перші 3 хвилини. Дальність стрільби звичайними снарядами - 11,6 км, що пов'язано із можливостями гармати M20.

105-мм гармата M20
105-мм гармата M20

Тобто вся суть 105-мм САУ 2-CT Hawkeye у тому щоб максимально швидко закидати ворога снарядами та полишити позицію, перебуваючи постійно у маневрі, що в умовах контрбатарейної боротьби є єдиним ефективним засобом уникнення вогню у відповідь. І ця розробка об'єктивно займає місце самохідних 120-мм мінометів, але відрізняється простішим рівнем реалізації за рахунок шасі.

105-мм САУ 2-CT Hawkeye
105-мм САУ 2-CT Hawkeye

Але слід звернути увагу на те, що розрахунок вимушений працювати без захисту. Тобто умовно 2-CT Hawkeye є 105-мм аналогом таких 155-мм систем як Caesar або "Богдана" та у будь-якому випадку кращий за причіпні 105-мм гаубиці.

Водночас сам факт того, що такі системи направляються в Україну для отримання реальної бойової оцінки є найкращим прикладом того, що постачання новітніх зразків до ЗСУ є унікальною нагодою отримати справжній висновок та позначку "ефективність перевірена у бою".

Читайте також: Чому Куба змогла отримати лише п’ять МіГ-29, а Москва не дала більше