Росія 19 лютого 2022 року під керівництвом Путіна (із ситуаційного центру Кремля) провела "планові" навчання власних стратегічних сил "Гром-2022". Але їх можна вважати позаплановими, оскільки про їхнє проведення оголосили 3 січня 2022 р. Офіційною метою навчань було відпрацювання дій стратегічних наступальних сил щодо завдання гарантованої поразки супротивнику.
Навчання пройшли у два етапи: на першому було відпрацьовано питання ведення дій із застосуванням "зброї підвищеної потенційної небезпеки", та на другому – питання санкціонованого та масованого застосування стратегічних наступальних сил РФ у відповідно-зустрічному ударі. Усе це відпрацьовувалися у єдиному контурі управління.
До навчань залучаються сили та засоби ВКС, Південного ВО, РВСН, Північного та Чорноморського флотів.
На 1-му етапі ВМФ РФ виконали пуски крилатої ракети (КР) "Калибр-ПЛ" з дизель-електричного підводного човна (ДЕПЛ) пр.636.3 та КР "Калибр-НК" з малого ракетного корабля (МРК) пр.21631 "Грайворон" з Чорного моря по наземних мішенях, а також гіперзвукової протикорабельної ракети (ГЗР/ПКР) "Циркон" – з фрегату пр.22350 "Адмирал Горшков" Північного флоту по морських мішенях.
ГЗР "Кинжал" було запущено з літака МиГ-31К.
Пуск КР наземного базування з ПУ ОТРК "Искандер-М" було проведено на полігоні Капустін Яр у Астраханській обл.
На 2-му етапі однією МБР "Ярс" з рухомої ПУ був здійснений пуск з випробувального космодрому Плесецк по полігону Кура на п-ві Камчатка.
Атомний підводний крейсер стратегічного призначення (АПК СН) пр.667БДРМ "Карелия" пустив з Баренцевого моря балістичну ракету підводних човнів (БРПЛ) Р-29РМУ2 "Синева" по полігону Кура.
КР повітряного базування Х-101 та Х-55, випущені зі стратегічних ракетоносців дальньої авіації Ту-95МС, досягли цілей на полігонах "Пембой" та "Кура".
МО повідомило, що усі пуски ракет виявилися успішними, вони вразили призначені цілі та підтвердили задані характеристики.
Востаннє навчання стратегічних сил "Гром" проходили у 2019 р. У них брало участь до 12 тис. осіб, 213 пускових установок РВСН, до 105 літаків та вертольотів, 15 кораблів, 5 підводних човнів, 310 од. бойової та спецтехніки. Було запущено 15 крилатих та балістичних ракет.
Аналіз навчань "Гром-2022" показав, що для пусків ракет було застосовано мінімум дві рухомі ПУ (МБР "Ярс" та ОТРК "Искандер-М"), 3 літаки (2 Ту-95МС та 1 МиГ-31К), 2 кораблі (фрегат та МРК), 2 підводні човни (РПК СН та ДЕПЛ). Тут не згадані кораблі, літаки та спецзасоби, що забезпечують, але видно, що кількість носіїв пущених ракет на навчаннях "Гром-2022", значно менша, ніж на навчаннях "Гром-2019". До того ж, на навчаннях не був задіяний Тихоокеанський флот та полігон "Чижа"
Також на навчаннях "Гром-2022" було запущено мінімум 9 ракет: 5 крилатих ("Калибр-ПЛ, "Калибр-НК", Х-101, Х-55 та "Искандер-К"), 2 гіперзвукові (ПКР "Циркон" та ГЗР "Кинжал"), 2 балістичні (МБР "Ярс" та БРПЛ "Синева"), тобто кількість ракет, пущених на навчаннях "Гром-2022", було явно менше, ніж на навчаннях "Гром-2019".
Звідси видно, що масштаб навчань "Гром-2022" був значно меншим, ніж на попередніх таких навчаннях, та можна вважати, що вони готувалися поспіхом, з мінімальними силами та засобами.
Їхньою головною метою було – залякати США, інші країни НАТО та Україну у нинішній напруженій військово-політичній ситуації. Навчання "Гром-2022" – це ланка у ланцюгу навчань залякування, що йдуть впродовж цієї зими – від оперативного навчання Росії та Білорусі "Союзная решимость-2022", а також навчань Західного та Південного ВО та до навчань ВМФ із зосередженням 6 БДК у Чорному морі та 3-х крейсерів – у Середземному.
Усі ці ракети запускалися й раніше. Щоправда, на навчаннях "Гром" вперше було застосовано 2 гіперзвукові ракети - "Кинжал" та "Циркон".
Ракети 9-С-7760 "Кинжал" знаходяться на дослідно-бойовому чергуванні з 2017 р. ГЗР має дальність пуску 1,5-2 тис. км, швидкість 5М+, вагу 4,615 т (БЧ 0,8 т). Першу ескадрилью з 10 винищувачів МиГ-31К було розміщено у Південному ВО, зараз у дальній авіації створено 1-й полк (аеродром Савослейка Нижегородської обл.), його повне розгортання закінчиться у 2020 р.
Ракети 3М22 "Циркон" ще проходять випробування. Але у 2022 році намічено їх надходження на озброєння кораблів ВМФ.
МО Росії стверджує, що усі ракети на навчаннях "Гром-2022" вразили цілі,. Але у Міноборони РФ справа така – стверджувати.
Набагато більше зацікавлення викликає питання – чого на навчаннях "Гром-2022" не було?
А там не запустили шахтні МБР з гіперзвуковими бойовими блоками, "Авангард", що планують, які стоять на озброєння РВСН з грудня 2019 р (зараз їх вже полк – 6 ПУ).
Також там не запустили перспективну важку МБР РС-28 "Сармат", покликану замінити застарілу фізично МБР РС-20В "Воевода". І не могли запустити. У 2017-2018 роках на полігоні Плесецк пройшли лише її кидкові випробування. Потім повноцінні пуски неодноразово переносилися.
Спочатку перший запуск планували на 3-й квартал 2021 року. Потім повідомили, що у 2021 році проведуть одразу два пуски. Пізніше заявили, що у 2021 році зможуть виконати один пуск. Натомість на 2022 рік планувалося п'ять пусків.
У грудні 2021 р. повідомили про перенесення першого пуску на 1-ий квартал 2022 року. Водночас, плани щодо завершення робіт та постановки МБР на чергування до кінця 2022 року не змінювалися. Але дата 1-го пуску невідома. Зрозуміло - проект "Сармат" зіткнувся з труднощами, які поки що не вдалося подолати.
Про можливість пуску на навчаннях "Гром-2022" міжконтинентальних систем з ядерними двигунами (КР "Буревестник" та торпед "Посейдон") навіть не повідомлялося. Їхні випробування ще тривають, а терміни прийняття на озброєння невідомі.
Натомість привертає увагу те, що частина носіїв ракет та самих ракет на цих навчаннях були застарілими. Не застосовувалися нові РПК СН пр.955 з БРПЛ "Булава", зате були РПК СН пр.667БДРМ минулого покоління з БРПЛ "Синева".
Не було сучасніших літаків Ту-160, зате були застарілі Ту-95МС, які пускали не тільки КР Х-101, а й дуже старі Х-55 (останні – з економії та задля збільшення масштабу навчань). А КР "Калибр-ПЛ" застосовували не з нових атомних підводних човнів пр.885А, а з дизельних пр.636.3.
Загалом, намагалися задіяти мінімум носіїв ракет та самих ракет (у т.ч. старіших, але надійніших). Бо на навчаннях "Гром-2019" був скандал – кілька КР "Калибр-НК" запустилися з 2-3 спроби, а одна БРПЛ взагалі не стартувала. Однак на навчаннях "Гром-2022" мали бути лише успішні пуски – як же інакше залякати США та інші країни?
Російські навчання "Гром-2022" – це додаткова спроба у нинішній гострій ситуації залякати своїх опонентів, до того ж досить дешева. Зі США таке не пройде.
А Україні з систем, показаних на навчанні, загрожують КР ОТРК "Искандер-М", КР "Калибр-НК/ПЛ", можливо Х-101 та ГЗР "Кинжал", а у перспективі – "Циркон". Командування ЗСУ має врахувати їхні потенційні можливості.
Олексій ЯРОВИЙ, спеціально для Defense Express
Читайте також: Олексій Резніков: На лінії дотику на Донбасі зафіксоване аномальне збільшення обстрілів