Російська Федерація на даний момент ввела в стрій сумарно вже 12 малих ракетних кораблів проекту 21631 "Буян-М" та проекту 22800 "Каракурт", головне озброєння яких – вісім ракет комплексу "Калибр" із дальністю стрільби до 3000 кілометрів.
Такого типу кораблі були гарною та вдалою спробою обійти політичні обмеження на розміщення крилатих ракет середньої дальності в Європі.
Читайте також: США вчаться використувати психологічний тиск як зброю проти Кремля: С-400 "втрапили під удар"
Але тепер, здається, США знайшли свою гібридну відповідь на російські плавбатареї з "Калибрами".
Як пише портал Naval News, в бюджетному запиті на 2022 фінансовий рік Корпус морської піхоти США заклав 96 мільйонів доларів на купівлю 48 крилатих ракет Tomahawk у наземній версії. Відомі такі деталі цієї події.
Морська піхота США хоче придбати саме модернізовані ракети Tomahawk Block V, такі ракети американські ВМС почали отримувати в березні 2021 року. Заявлена мета покупки – мовляв, Корпус морської піхоти США хоче отримати "компактну ракетну зброю", яку можна поставити на суші чи на палубі універсального десантного корабля та й топити великі кораблі противника.
Але нюанс в тому, що американські морпіхи хочуть отримати крилаті ракети із бойовими частинами TLAM, які мають доволі різну комплектацію і котрі націлені більше на ураження саме наземних цілей.
Наприклад, у варіанті TLAM-C/E бойова частина "Томагавка" - це фугасна боєголовка масою 453 кілограми, а от у версії TLAM-D – це касетна бойова частина, котра складається із 166 суббоєприпасів BLU-97.
Tomahawk для морської піхоти США буде розміщуватись на шасі Medium Tactical Vehicle Replacement – тобто тягач та причіп, на якому будуть встановлені чотири "приземлені" пускові комірки із складу вертикальної пускової установки VLS Mk41.
Саме ця установка найчастіше використовується на кораблях американського флоту, і саме такою установкою оснащені есмінці типу Arley Burke, котрі озброєні одразу 98 ракетами Tomahawk.
У якому форматі будуть застосуватись ракети Tomahawk в наземній версії?
Представники Корпусу морської піхоти говорять, що планують проводити експерименти і так визначити, як краще – ставити пускові установки "Томагавків" на вертолітних палубах УДК і саме звідти проводити пуски, чи ж доставляти ці ракетні комплекси десантними кораблями у визначений район та уже із суші виконувати стрільбу.
Американські військові не поспішають стверджувати, що їх "Томагавки" в наземній версії для Корпусу морської піхоти будуть застосовуватись виключно в Тихоокеанському регіоні для протистояння з Китаєм.
Тому, відповідно, можемо робити висновок, що США планують розміщувати "Томагавки" свого КМП у тому числі в Європі, для стримування РФ та захисту країн Балтії чи Чорноморського регіону.
Для розміщення комплексів морської піхоти з крилатими ракетами не потрібно буде будувати довгочасні наземні споруди, і розміщувати такі комплекси в Європі можна буде в обхід волі чільних країн Євросоюзу, котрі не бажають посилювати градус ескалації з Кремлем.
Проведена в заголовку та на початку цього тексту паралель з російським корабельним комплексом "Калибр" є цілком вірною, бо для конкуренції з комплексом "Искандер" Армія США озброюється іншою системою - Precision Strike Missile, котра повинна мати дальність стрільби до 500 кілометрів.
Читайте також: Безпілотними ракетними системами по С-400: США удосконалюють засоби для протистояння з Кремлем (відео)