Схоже, сьогоднішній день можна буде назвати історичним, бо саме сьогодні палубна авіація військово-морських сил Великої Британії вперше в своїй історії виконує операції в небі над Чорним морем.
Прес-служба британських Королівських ВПС сповіщає: їх винищувачі Eurofighter відпрацьовують спільні дії із винищувачами F-35B, що входять до складу авіагрупи авіаносця HMS Queen Elizabeth, і також – із винищувачами МіГ-21 ВПС Румунії.
Читайте також: Авіація НАТО вже вдруге у цьому році перехоплювала Ту-160 над Балтійським морем
Це офіційне повідомлення має вкрай мало деталей: відзначається, що усі ці літаки відпрацьовували завдання по прикриттю з повітря есмінця ВМС Великої Британії HMS Defender (D 36) та фрегата ВМС Нідерландів HNLMS Evertsen (F 805), що в свою чергу входять в ескорт того ж авіаносця HMS Queen Elizabeth.
Цікаво, що за добу до цього повідомлення прес-служба британських Королівських ВПС виклала й інше повідомлення: їх винищувачі Eurofighter тренувались проводити повітряні перехоплення за участі румунських МіГ-21, і також – відпрацьовували прикриття французького протичовного літака Atlantique, і також – британського літака радіолокаційного дозору E-3D.
В свою чергу, французький Atlantique та британський AWACS E-3D також відпрацьовували захист згаданих вище кораблів HMS Defender та HNLMS Evertsen.
Яке озброєння на борту могли нести британські палубні літаки F-35B – офіційно не розкривається. Defense Express розповідав, що на початку цього року британські ВМС оголосили закупівлю крилатих ракет SPEAR3 для озброєння літаків F-35B.
Вартість угоди про купівлю - 550 мільйонів фунтів стерлінгів, яку кількість ракет має бути придбано на цю суму – даних нема.
Один винищувач F-35B. може нести до восьми ракет SPEAR3 на внутрішній підвісці. SPEAR3 має дальність стрільби до 140 кілометрів, заявлена вага ракети – всього 90 кілограмів, швидкість польоту – дозвукова. SPEAR3 може уражати наземні цілі та кораблі до класу "фрегат" включно.
Винищувачі другого покоління МіГ-21 поряд із літаками п’ятого покоління F-35B – виглядають більш ніж раритетно. Але підняти у повітря такі літаки для Румунії – акт скоріше вольовий, для демонстрації вагомості своєї участі в структурах НАТО.
Як розповідав Defense Express, в кінці березня цього року румунські ВПС отримали останній із 17 замовлених вживаних винищувачів F-16. Поки військові пілоти Румунії ці літаки освоюють, повітряний простір країни, в тому числі від можливої агресії Кремля, захищає наряд сил "повітряної поліції" НАТО.
Читайте також: Кораблі Великої Британії та Голандії йдуть на захист України. РФ підніме бойову авіацію?