Уряд Естонії раніше цього тижня погодив бюджетну стратегію, яка зокрема передбачає виділення 1,6 млрд євро (1,79 млрд доларів) на закупівлю далекобійних боєприпасів строком до 2031 року, а загалом найближчими роками до чверті бюджету "на оборонку" цієї країни піде на закупівлю саме цього озброєння - очільник оборонного відомства Ханно Певкур подякував за таке рішення, наголосивши, що країні "досі потрібні додаткові запаси боєприпасів, у тому числі для того, щоб впливати на противника на його власній території.
Міністр оборони Естонії нагадав, що вони вже видали контрактів на 1,9 млрд євро на боєприпаси, і також оголосять про більшу кількість тендерів для поповнення запасів, цитує його слова пресслужба оборонного відомства.
Читайте також: РФ вже почала фізично переміщувати кордон з НАТО, поки в Естонії: як реагує Таллінн на прямі провокції
Загалом, якщо порівнювати з іншими країнами НАТО то Естонія сьогодні друга після Польщі перевиконує план і вкладає не менш як 3,3% ВВП в "оборонку", втім, реальні цифри все одно не дуже великі - так, цьогоріч йдеться всього про 1,43 млрд євро.
Як стверджує Певкур, понад 50% цих коштів витрачається на оборонні закупівлі. Попри скромні бюджети, Естонія намагається якомога ефективніше розподіляти кошти з урахуванням сьогоднішніх загроз. Так, ще у 2022 році вони замовили собі ракетні системи HIMARS - шість машин, а також 36 "пакетів" GMLRS, ще 72 "пакети GMLRS-ER і 18 ракетів ATACMS. Крім того, нещодавно стало відомо про плани озброїтися новітньою ракетою PrSM, що може бити на понад 500 км. Перші HIMARS країна має отримати на озброєння у 2025.
У рамках створення 3-го самохідного артилерійського дивізіону було закуплено 12 самохідних гаубиць Caesar, і тут також йдеться і про сумісність із сусідньою Литвою, яка закупила 18 таких артустановок. А минулого року для своїх піхотних бригад країна дозакупила ще 12 САУ K9 Thunder на додачу до раніше укладеної угоди на 24 машини.
Крім того, у рамках посилення мобільності 2-ї піхотної бригади восени минулого року було закуплено загалом понад 200 турецьких бронетранспортерів Arma 6х6 від Otokar та NMS 4х4 від Nurol Makina.
Естонія також активно працює над "безпілотним" напрямком, і замість дорогої техніки на кшталт гелікоптерів купує баражуючі боєприпаси та FPV-дрони. А для протитанкової оборони закуповує Javelin та Spike LR.
У рамках посилення протиповітряної оборони закуплено польські ПЗРК Piorun, а спільно з Латвією реалізується проєкт закупівлі німецької системи протиповітряної оборони середньої дальності IRIS-T SLM. І це ще неповний список з усього переліку оборонних закупівель цієї країни за останні роки.
Крім закупівель зброї для власного війська, Естонія будуватиме додаткову інфраструктуру у рамках колективної оборони НАТО. Також в оборонному відомстві нагадують про рішення виділяти оборонну допомогу Україні у розмірі 0,25% від свого ВВП.
Читайте також: Естонія отримала від Ізраїлю ПКР Blue Spear, яка може бити на 290 км до Санкт-Петербургу, але є нюанси