Прес-служба ВМС України розповіла, що 8 лютого 2023 року під час візиту української делегації до Великої Британії відбулась зокрема зустріч Командувача ВМСУ контр-адмірала Олексія Неїжпапи з Першим Морським Лордом адміралом Сером Беном Кі та Командувачем Королівськими ВМС Великої Британії віце-адміралом Енді Бернсом.
Як зазначається, "окремо сторони розглянули питання надання військово-технічної допомоги та посилення підготовки особового складу Військово-Морських Сил ЗС України за участі іноземних інструкторів". Перше, що тут одразу може спасти на думку – учасники зустрічі обговорювали підготовку наших екіпажів на гвинтокрилах Sea King і передачу додаткових таких машин. Другий варіант, що зараз "менш на слуху" - передача двох тральників проекту Sandown для ВМСУ, поставку яких британські ЗМІ анонсували ще на вересень 2022 року.
Читайте також: Чим особливі вертольоти Sea King, які уже отримали ЗСУ від Великої Британії
Протимінні кораблі для Військово-Морських Сил України потрібні буквально "на вчора". Якщо зважити на той факт, що втрата єдиного на початок повномасштабної війни РФ проти України тральника ВМСУ "Генічеськ" офіційно визнана, а загроза для цивільного судноплавства від дрейфуючих мін рашистів – постійна.
У липні 2022 року британське BBC в своєму репортажі розповіло, що наші моряки опановують британські тральники Sandown, і саме тоді був заявлений "анонс" про передачу цих кораблів у вересні минулого року. Вересень 2022 року наступив, але у відкритих джерелах можемо знайти лише згадку, що ці тральники отримали імена "Чернігів" та "Черкаси", і заодно вказівку про склад їх майбутнього озброєння.
Наприкінці січня 2023 року з’явилось перше фото із виходом у відкрите море тральників "Чернігів" та "Черкаси" саме під прапором України. Фото опублікував ресурс UkDefenceJournal, автор - Dave Cullen. Зазначається, що ці кораблі курсували поза межами шотландського міста Росайт, де розміщена верф, на якій власне й відбувалась модернізація цих тральників.
На цьому всі відомі новини про британські протимінні кораблі для ВМСУ поки що вичерпуються. Хоча б орієнтовний строк передачі "Чернігова" та "Черкас" для українського флоту поки що не розкривається. Як і лишається невідомим ось таке важливе питання – а якщо ці кораблі захочуть пройти протоками Босфор та Дарданели, то чи пропустить їх Туреччина, посилаючись на Конвенцію Монтре.
Ця Конвенція забороняє прохід кораблів воюючих сторін, і саме із посиланням на цю норму Туреччина 27 лютого 2022 року заборонила прохід для угруповання ВМФ РФ із Середземного моря.
Читайте також: США таки планують передати ВМСУ патрульні катери Mark VI, і це будуть нові замість вживаних