В одній з наших публікацій ми розповідали про те, що Аргентина отримала F-16 в кредит, тепер хоче три субмарини Scorpene за 2 мільярди доларів, але на це гроші ніхто не дає, і взагалі в аргентинців проблема з ресурсом на переозброєння їх війська, що взагалі не стикується з рівнем їх амбіцій.
А на цей раз ми хочемо розповісти іншу історію, а саме про те, як Аргентина у 1980-х роках за допомогою Німеччини хотіла створити цілий підводний флот, і що в підсумку з цього вийшло.
Читайте також: Італія будує цікавий корабель Olterra на 200 осіб для бойових плавців
Якщо коротко, то історія виглядала так. Перемовини про співпрацю в будівництві підводних човнів Аргентина та Німеччина почали ще у 1970-х роках, при цьому йшла мова про те, що частина із цих субмарин мають бути збудовані на аргентинських кораблебудівних потужностях.
В підсумку обидві сторони на початку 1980-х років про такий формат реалізації угоди: усього для ВМС Аргентини мало бути збудовано шість субмарин, з яких перші дві за проектом TR-1700 – на верфях у ФРН, наступні дві субмарини проекту TR-1700 – уже на потужностях в Аргентині, і ще два підводні кораблі проекту TR-1400 – також на аргентинських корабельнях.
Тут варто окремо підкреслити, що субмарини проекту TR-1700 на той момент, тобто на початок 1980-х років, були по факту найбільшими німецькими підводними кораблями, збудованими після Другої світової, з довжиною корпусу в 77 метрів та повним водозаміщенням у 2264 тонни, озброєння – 6 торпедних апаратів із запасом у 22 торпеди.
Ну і також – деталізувати, що підводні човни TR-1400 мали відрізнятись дещо меншим водозаміщенням, аніж TR-1700.
Якщо говорити про практичну реалізацію цієї історії, то вийшло так. Перша частина із будівництвом підводних човнів на потужностях в Німеччині була реалізована, аргентинський флот у 1984-1985 роках отримав субмарини ARA Santa Cruz (яка наразі безнадійно застрягла на незавершеному ремонті), та ARA San Juan (яка затонула при незрозумілих обставинах у 2017 році).
А от з будівництвом субмарин в самій Аргентині вийшло доволі специфічно. У 1986 році відбулась закладка двох підводних човнів під назвами Santa Fe та Santiago та Del Estero, роботи по яким були зупинені в 1996 році по причині нестачі фінансів, на етапі готовності 56% та 30%.
Цікаво, що аргентинці не просто обговорювали шляхи, як відновити добудову цих субмарин, там навіть на повному серйозі обговорювався варіант перетворити ці підводні кораблі на атомні, із установкою реактора. Але по факту це не закінчилось нічим, по прозаїчній причині нестачі ресурсів.
В підсумку, ці недобудовані аргентинські підводні човни Santa Fe та Santiago та Del Estero за німецьким проектом TR-1700 так і залишились ржавіти недобудованими, а до етапу з будівництвом п’ятої та шостої субмарин за проектом TR-1400 справа взагалі не дійшла.
Читайте також: Прототип для Shahed-136 був створений у ФРН ще в 1980-х роках під назвою DAR