xcounter
#

Для перекидання лише батальйону на СV90 треба мінімум 50-60 вантажівок, тому простіше купити вагони

47163
САУ PzH 2000 на спеціалізованій 6-вісній платформі, ілюстративне фото з відкритих джерел
САУ PzH 2000 на спеціалізованій 6-вісній платформі, ілюстративне фото з відкритих джерел

Залізничний транспорт завжди вважався більш економним, аніж автомобільний, але як це проявляється у військовій логістиці

Аби перекинути хоча би один батальйон із бойовими машинами піхоти CV90, знадобиться мінімум 50-60 вантажівок, залучення яких обійдеться затратно по грошам. Натомість цей же батальйон можна завантажити на один-два залізничні ешелони, і це буде явно дешевше для державної казни.

Саме такої логіки дотримується армія Нідерландів, котра в своєму складі має Організацію оборонних перевезень і транспорту (DVVO) із власним парком майже в 450 вагонів, поповнення якого відбувається постійно.

Читайте також: Треба розвивати залізниці в НАТО, щоб зброю для України було возити простіше, і без цього нікуди
Доставка військових вантажів універсальними вагонами-платформами, фото - Міноборони Нідерландів

Портал Defense News пише про те, що нещодавно DVVO придбала 75 залізничних платформ для перевезення стандартних морських контейнерів, чим збільшила свій парк вагонів на 20%. Якщо ж конкретизувати по загальному складу вагонного парку, то там загалом налічується 448 вагонів-платформ, із яких однак лише 200 можуть перевозити важку техніку, зокрема Leopard 2 і PzH 2000, або ж ті самі CV90.

Ставка саме на універсальні платформи для перевезення важкої техніки і контейнерів пов'язана з тим, що Нідерланди зокрема виступають "перевалочним пунктом" для забезпечення контингенту військ США в Європі, ну й окрім того, зараз левова частка вантажів усіх типів доставляється саме в контейнерах.

На перший погляд, саме по собі існування в структурі збройних сил організації, яка оперує власними вантажними вагонами, може виглядати вкрай архаїчним. Однак структура реальності полягає в тому, що умовно "зайвих" потужностей в Європі на випадок, якщо доведеться проводити масштабне перекидання військових вантажів залізницею - нема.

Структура логістичних комунікацій НАТО в Європі, інфографіка від німецького аналітичного центру DGAP

Для розуміння, найбільшими операторами вантажних вагонів у Європі, що готові надавати послуги військових перевезень, наразі є німецька DB Cargo (83 тисячі вагонів усіх типів) та швейцарська Transwaggon (загалом 13,5 тисяч вагонів, із яких лише 1700 – це платформи).

У мирний час військові перевезення залізницею відбуваються в доволі обмеженому обсязі: наприклад, за 2023 рік нідерландське DVVO відправило лише 100 поїздів із вантажами для своїх військових, у той час як залізнична мережа Нідерландів лише за тиждень може пропустити 1500 вантажних поїздів.

Відправка готових 155-мм снарядів кінцевим отримувачам, лютий 2023 року, фото - The New York Times

Однак в разі "великої війни", в якому можуть бути втягнуті європейські учасники НАТО, ситуація може змінитись суттєво, і залізничний транспорт може виявитись на порядки потрібнішим, аніж в мирний час. І тут також ілюстративним буде вказівка на те, що наприклад на території США мінімум дві третини військових перевезень відбуваються саме залізницею.

Раніше в одній з наших публікацій ми розповідали про те, що снаряди для ЗСУ на початку 2023 року затримались на 2 місяці, Пентагон в цьому винить "проблеми по контракту" з Deutche Bahn, і це в свою чергу демонструє свої складнощі у воєнній логістиці країн Заходу.

Читайте також: Чи зможе Європа зібрати 100 тисяч миротворців для України