Портал Naval News опублікував інтерв’ю з Василем Боднарем, послом України в Туреччині. Говорили про збір на 100 безпілотних "катерів-камікадзе", який стартував 11 листопада 2022 року на платформі United24.
Під час цього інтерв’ю посол України в Туреччині Василь Боднар озвучив дві головні тези. Перша – Україна збирає на флот в 100 "катерів-камікадзе", щоб захищати "зерновий коридор", який працює в портах "Великої Одеси". Та в перспективі може розширитись на інші порти України в Чорному морі. Також "катери-камікадзе" у такій великій кількості потрібні нашій країні, щоб атакувати кораблі ЧФ РФ, які виступають носіями ракет "Калібр" та обстрілюють наші мирні міста.
Читайте також: Франція будує серію фрегатів, більше схожих на броненосці початку 20 сторіччя
Теза друга – Чорноморський флот РФ є законною військовою ціллю для України. Але наша держава не використовує і не використовуватиме "зерновий коридор" для атак проти рашистів, в тому числі – для майбутніх набігів "катерів-камікадзе" на ворожі кораблі.
Посол України в Туреччині Боднар також розповів Naval News, що за 3 дні збору платформа United24 назбирала уже 3 мільйони доларів на "катери-камікадзе", і цього вистачить уже на 12 (із 100 запланованих) безпілотних катерів. "Скидатись" на такий проект можуть люди доброї волі з усього світу. Зокрема, 250 тисяч доларів на один "катер-камікадзе" уже назбирали жителі Литви на чолі з журналістом Андрюсом Тапіносом.
Від Defense Express додамо наступне. По суті, на наших очах розгортається проект заявленою вартістю всього в 25 мільйонів доларів, як на очах у всього світу створити новий рід морських озброєнь. Але саме тому, що цей вид озброєнь – новий, тут варто не будувати заздалегідь завищені очікування.
Бо, наприклад, судячи із уже заявлених ТТХ морських "дронів-камікадзе", ці засоби із радіусом дії мінімум в 400 км цілком успішно можуть виступати першим, дальнім ешелоном протидесантної оборони. Але бойова частина лише в 200 кг – як виявилось, цього недостатньо, щоб втопити ворожий корабель класу "фрегат" чи "тральник". І ця характеристика перетворює "катер-камікадзе" у поточній ітерації скоріше у збільшений аналог легкої торпеди.
З іншої сторони, тут цілком можна заперечити, що наші "катери-камікадзе" - доволі ефективні, як на свою доволі малу вартість. І такий аргумент матиме свою раціональну підставу. Бо так виходить, що один український "катер-камікадзе" коштує як лише два "Джевеліни" чи дві керовані ракети GMLRS до M142 HIMARS.
Порівнювати вартість "катера-камікадзе" із вартістю ПКР західного виробництва – вправа можливо не зовсім методологічно вірна. Втім, якщо тут не зупинятись, і попрацювати з джерелами відкритих даних, то тут можемо побачити таку картину.
Самі американці не поспішають заявляти, скільки конкретно може коштувати один екземпляр ракети Harpoon, незалежно від модифікації. Крилата ракета Tomahawk "в базовій комплектації" коштує 1,5 мільйона доларів, а скільки коштує комплект для "переоснащення" КР в протикорабельну версію – точно невідомо. А от бестселлер серед західних ПКР – норвезька NSM коштує взагалі 2,2 мільйони доларів за одиницю.
Тим більш, після нової перемоги та звільнення Херсону Україна опинилась саме у тій ситуації, коли їй потрібно багато зброї для війни на морі, "тут і негайно". За деякими повідомленнями, ЗСУ уже ведуть операцію по звільненню Кінбурнської коси від рашистів. Коли ця операція завершиться успіхом, наша держава зможе розблокувати порти та гавані у Миколаєві та Херсоні. Що в свою чергу суттєво розширює операційну площу, де ВМС України потрібно буде утримувати "зону закритого доступу" для рашистів.
Читайте також: Хто допоміг "Нептуну" влучити по "Москві", і яку роль грали "Байрактари"