xcounter
#

У Повітряних Силах розповіли про застосування FrankenSAM на базі ЗРК "Бук-М1"

ЗРК "Бук-М1" модернізований за програмою FrankenSAM
ЗРК "Бук-М1" модернізований за програмою FrankenSAM
15320

У Командуванні Повітряних Сил ЗСУ розповіли, як розрахунок ЗРК "Бук-М1" модернізованого за програмою FrankenSAM, знищує ворожі повітряні цілі на сході

Вперше у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ розповіли про досвід застосування ЗРК "Бук-М1", модернізованого по програмі FrankenSAM. Нагадаємо, що у межах програми FrankenSAM старі радянські зенітно-ракетні комплекси проходять модернізацію, під час якої вони отримують можливість застосовувати західні ракети.

Зокрема у Командуванні Повітряних Сил розповіли про досвід застосування такого ЗРК "Бук-М1" під американські зенітні ракети. При цьому це одна з перших таких розповідей, хоча про таку модернізацію ЗРК "Бук-М1" було відомо ще у 2023 році, а вперше його показали у 2024 році.

Читайте також: Гібридний ЗРК FrankenSAM у ЗСУ вперше збив реальну ціль: близько п'яти вже розгорнуто - Камишін

Зокрема цей ЗРК здебільшого застосовується для відбиття атак БПЛА та ракет. Хоча у розрахунку і є бажання "щоб в зону досяжності нашого комплексу залетіла хоч одна ворожа "сушка", але на "Franken-Буку" зробити засідку ще складніше, бо його дальність знищення повітряних цілей стала меншою.

Бо у процесі адаптації ЗРК "Бук-М1" за програмою FrankenSAM, замість рідних ракет 9М38, він отримав RIM-7 Sea Sparrow. Вони є морською версією ракет "повітря-повітря" AIM-7 Sparrow, й порівняно з 9М38 вони мають меншу дальність ураження.

Ракета RIM-7 Sea Sparrow встановлена на ЗРК Бук-М1
Ракета RIM-7 Sea Sparrow встановлена на ЗРК "Бук-М1"

А саме: у зенітної ракети 9М38 максимальна дальність ураження 30 км, а у RIM-7 Sea Sparrow це до 20 км. До того ж хоч це й не так важливо для збиття БПЛА або ракет, ракета RIM-7 має бойову частину вагою 39 кг, порівняно з 70 кг у 9М38.

Український ЗРК
Український ЗРК "Бук". Фото ілюстративне

Але, що є набагато важливішим, так це наявна кількість ракет в запасах, адже запаси 9М38 майже повністю вичерпані, і відновити їх неможливо, через те, що запасів цих ракет у світі не багато, а єдиним їх виробником є РФ.

Натомість наявна кількість ракет RIM-7 Sea Sparrow набагато вища, адже вони стоять на озброєнні багатьох західних країн, а їх виробником є компанія Raytheon у США.

Старі фотографії ЗРК
Старі фотографії ЗРК "Бук-М1" модернізованого за програмою FrankenSAM

Раніше висувалися гіпотези, що після такої модифікації "Бук-М1" зможе застосовувати й ракети RIM-162 ESSM, які є подальшою модернізацією RIM-7 Sea Sparrow, та мають дальність ураження у 50 км. Але враховуючи те, що офіційно передачі цих ракет не відбувалося, а у Повітряних Силах зазначають, що після модернізації, дальність дії ЗРК зменшилась, то про застосування ракет RIM-162 ESSM поки що не може йти й мови.

Ракета ESSM
Ракета ESSM. Фото - Raytheon

Також варто нагадати, що окрім проєкту FrankenSAM дефіцит радянських зенітних ракет призвів й до появиЗРК "Оса" адаптованого під ракети Р-73.

Читайте також: Данія хоче власну наземну ППО й та вибиратиме між Patriot та SAMP/T NG, однак такий перелік дещо дивує