xcounter
#

Турки успішно запустили свою КР SOM-J із F-16, але як тут могло допомогти рішення з планшетом в кабіні літака

8532
Пуск SOM-J із F-16, зображення Roketsan
Пуск SOM-J із F-16, зображення Roketsan

Імпровізоване рішення із установкою планшетів на бойові літаки може стати цікавою "зоною росту", але треба відпрацювати усі технологічні аспекти

Туреччина успішно провела випробувальний пуск із F-16 своєї крилатої ракети SOM-J розробки компанії Roketsan, відповідне відео уже оприлюднене у соцмережах.

На цих кадрах ми можемо побачити зокрема, що в кабіні літака було встановлено планшет із відповідним програмним забезпеченням, що є доволі цікавим рішенням та перспективною "зоною росту" авіаційних технологій. Однак при цьому лишається не до кінця зрозумілим, як взагалі має працювати це імпровізоване рішення, пише в своїй публікації The War Zone.

Читайте також: У Airbus здогадались для боротьби із "Шахедами" створити дешевий дрон-винищувач на основі готових рішень

Як уточнюють автори цього порталу, в описаному епізоді планшет був встановлений на панелі управління вводом (ICP) даних для застосування озброєння, котра в свою чергу розміщується на центральній консолі під дисплеєм на лобовому склі.

Цей планшет там розміщений скоріш за все для управління застосуванням озброєння, бо якщо придивитись до відео уважно, то можна побачити ще один планшет, який лежить на ногах у льотчика та скоріш за все використовується як пристрій для навігації.

Туреччина має власний пакет програмного забезпечення для інтеграції авіаційного озброєння вітчизняної розробки на F-16, який має назву UBAS або ж Aircraft Independent Firing System. Однак є нюанс в тому, що UBAS встановлюється на літаки модифікації F-16C/D Block 40, але є несумісним із F-16 старішої модифікації, і саме для вирішення такої проблеми туркам могла знадобитись установка планшета з програмним забезпеченням в кабіну літака.

З іншої сторони, розмірковують автори TWZ, було б дивним, аби турецькі інженери не шукали варіант із установкою UBAS на F-16 старіших варіантів. Тим більш, що для цього є відповідний приклад для наслідування – практика установки планшетів на літаки радянського зразка в строю ЗСУ, адаптованих під застосування західного керованого авіаційного озброєння.

Однак сама Туреччина поки що не розкриває усі деталі, які стосуються імпровізації з використанням планшетів на F-16, тому до кінця неясно, як це все має працювати.

Roketsan створювала SOM-J як елемент озброєння F-35, але очевидно цю КР планують встановлювати й на інші літаки в строю турецьких ВПС. Стартова маса цієї ракети складає 540 кілограмів, довжина фюзеляжу – 3,65 метрів та дальність застосування 273 кілометри. Система наведення цієї ракети комбінована, з поєднанням GPS та інерційної навігації, на фінальному етапі польоту використовується інфрачервона ГСН.

Пуск SOM-J із F-35, ілюстративний рендер від Roketsan
Читайте також: Для Meteor на 200 км треба велика кількість рідкісних матеріалів, і саме тому ця ракета "на вагу золота"